selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Koçluk ve 4. Boyut

1 Yorum

Çağlar Çabuk‘un geçen sene Elma Yayınevi’nden çıkan “Koçluk ve 4. Boyut” kitabı, “neymiş bakalım şu koçluk” diyenler için güzel bir özet olacaktır. 100 sayfalık bu kitapta örnek olaylar üzerinden giderek koçluğun ne olduğu, ne olmadığı ve nasıl faydalanabileceğimiz anlatılıyor, kısa olduğu için de bir çırpıda okunuyor.

Koçluk denen ve ülkemizde profesyonel olarak son yıllarda yaygınlaşan bu uygulama diğer birkaç kavramla sıkça karıştırılıyor. Örneğin mentor, belirli bir alanda uzmanlaşmış kişinin o alandaki daha az tecrübeli kişilere yol göstermesi anlamında kullanılır. Çağlar Hanım’ın örneğini kullanacak olursak; usta-çırak ilişkisi, tarikatlardaki şeyh-mürit ilişkisi, Osmanlı’daki lalalık müessesesi bu kavramın geçmişten günümüze uzanan örnekleridir. Danışman, bildiği işi müşterilerine profesyonel olarak aktaran kişidir. Rehber, yol gösteren, öncü olan kişi anlamında kullanılır.

Koç ise bunların hiçbirini yapmaz, ne bir şey öğretir ne de yol gösterir. Sadece “koçi”sinin yolunu bulmasına destek olur. Bunu sorduğu sorularla yapar, asla yönlendirme amacı taşımaz. Zorluğu da bundan kaynaklanıyor. İsterseniz deneyin, bir arkadaşınız sizinle bir derdini sıkıntısını paylaşıyorken ona sorular sorarak kendi çözümünü bulmasında yardım edin. Ama sorularınız yönlendirici olursa, siz kendi aklınızdaki çözümü bilinçsizce de olsa empoze etmeye çalışırsanız oyundan atılırsınız!

Sadece iş hayatı için değil, aile içi ilişkilerde de, üniversite sınavlarına hazırlık yolunda da, platonik aşk acısıyla baş etmek için de sertifikalı bir koça başvurabilirsiniz. Psikologlarınkine benzer seanslarla ilerliyor süreç, ancak farklı olan şu; psikologla görüşürken derdinizi anlatma, içinizi dökme gibi amaçlar hakimken koçunuz sizin kendi yolunuzu bulma yolculuğunuzu hedefli bir süreç döngüsüne dönüştürmenizi sağlayacaktır. Bu da SMART hedeflerinizi ve hedefe ulaşmak için gereken doğru stratejinizi belirlemenizle başlayacaktır. Yavaş yavaş, emin adımlarla, doğru yolda olduğunuzu bilerek ve hissederek attığınız her adımın sonrasında hedefinize olan uzaklığı birlikte kontrol edecek ve gerekli adınmlarda değişiklik yapma gereği göreceksiniz. Birçok yerde karşımıza çıkan SWOT analiziyle güçlü ve zayıf yönlerinizi, hedefinize giden yoldaki tehdit ve fırsatları analiz edeceksiniz. Başka bir analiz türü olan SWOHP yaparak da olumsuz yönlerinizi nasıl olumluya çevirebileceğinizi ve mevcut kazanımlarınızı koruma yollarını irdeleyeceksiniz.

Elbette tüm bu süreçte sizi kontrolü altında tutacak olan koçun yaptığını öğrenmek, koçluk becerisini edinmek de hiç kolay olmuyor. Sertifikalı bir koç olabilmek için aylarca yıllarca gerekli eğitimleri almak, üzerine bir de belirli sürelerle uygulamalar yaparak başarılı olmak gerekiyor. Umuyorum ki ülkemizde bu işin ciddiyeti daha detaylı olarak en kısa zamanda kavranır ve sertifikalı koç sayıları artar da bireysel olarak da hedefler belirleyebilmenin toplumsal hayatımıza sağlayacağı faydaları gözlemleme şansı ediniriz.

One thought on “Koçluk ve 4. Boyut

  1. Yorumlarınız için teşekkür ederim Selin Hanım. Saygılarımla. Caglar Cabuk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s