selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İyi Bir İlk İzlenim Yaratmak İçin Sadece Birkaç Saniyeniz Var

Yorum bırakın

Her ilk görüşmede, bir kez daha değerlendirilirsiniz. İnsanlarda sizinle ilgili izlenimler yaratırsınız. Bu ilk izlenimleri daha sonra değiştirmek neredeyse imkansızdır, bu nedenle iyi bir ilk izlenim yaratmak ilişkinin devamı açısından önemlidir.

İyi bir ilk izlenim yaratmanız için size yardımcı olacak taktikleri bilmek, görüşmelerinizi bambaşka şekilde yönlendirebilir.

Bu yüzden şu tavsiyeleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Dakik Olun

Geç kalmanızla ilgili sunacağınız “iyi bahaneler”, ilk kez buluştuğunuz birinin ilgisini çekmez. Bu nedenle, olası trafik problemlerini göz önünde bulundurarak buluşmaya biraz erken gidecek şekilde planınızı yapın. Erken gitmek, geç kalmaktan çok daha iyidir ve iyi bir ilk izlenim yaratmanın ilk adımını oluşturur.

Görünümünüze Dikkat Edin

İyi bir izlenim yaratmanın kilit adımı, en doğru şekilde görünebilmektir.

İşe kıyafetinizle başlayın. Görüşmeniz için en uygun kıyafet hangisi? Profesyonel bir ortamda, ne giymelisiniz? Takım elbise mi, spor ceket mi, günlük kıyafet mi? Buluşacağınız kişi muhtemelen ne giyecektir?

İşle ilgili veya günlük görüşmelerde tercih edilecek kıyafetler ülkelere ve kültürlere göre değişiklik gösterir. Bu nedenle, yabancı bir ülkedeyseniz kıyafet tercihinize daha da dikkat etmelisiniz.

Peki, ne kadar bakımlısınız? Profesyonel ve sosyal ortamlarda temiz ve bakımlı bir görünüm çok önemlidir. Düzgün bir saç ve sakal tıraşı, şık kıyafetler veya zarif bir makyaj, size bu yeni ortamınızda çok yardımcı olacaktır.

Doğru giyinmek ve bakımlı olmak, kendinize güvenmenizi ve iyi bir izlenim yaratma yolunda önemli bir adım atmanızı sağlayacaktır.

Gülümseyin

İyi bir ilk izlenim yaratmada güleryüz gibisi yoktur. İçten ve güvenilir bir gülümseme, hem size hem de karşınızdaki insana kendini daha iyi hissettirecektir. Yine de, iyi bir ilk izlenim yaratma yarışında kazanan güleryüz olsa da, bunu abartmamakta fayda var. Güleryüzün dozunu kaçırdığınız takdirde, samimiyetsiz veya sırnaşık olarak değerlendirilebilirsiniz.
Açık Olun ve Kendinize Güvenin

Konu ilk izlenim olunca, beden dili sözcüklerin önüne geçer.

Beden dilinizi, karşınızdaki insana güven verecek ve kendinizden emin olduğunuzu hissettirecek biçimde kullanmalısınız. Dik durun, gülümseyin, göz teması kurun, tokalaşırken karşınızdaki insanın elini sıkıca tutun. Tüm bunlar, karşınızdaki insana güven vermenizde ve hem kendinizi hem de karşınızdakini daha iyi hissettirmenizde size yardımcı olacaktır.

Yeni biri ile görüştütüğünde hemen herkes biraz stresli olur ve bu stres, gergin davranışlara ve terlemiş ellere yol açar. Stresli olduğunuzda yaptığınız hareketlerin farkında olursanız, kendinizi bu gibi durumlarda kontrol edebilmeniz kolaylaşacaktır.
Pozitif Olun

Düşünceleriniz, yaptığınız her harekette kendini gösterecektir. Bu nedenle, stresli olduğunuzda dahi pozitif bir tavır takının. İyimser bir tutum ve güleryüz, iyi bir ilk izlenim yaratmanızda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kibar ve Özenli Olun

Nazik, özenli ve saygılı davranışların iyi bir ilk izlenim yaratmada önemli rol oynadığını söylemeye dahi gerek yok. Hatta aksi durumda, hiçbir şey sizin iyi bir ilk izlenim yaratabilmenizi sağlayamaz. Bu nedenle davranışlarınıza çok dikkat edin.

Günümüzde bunun iyi bir örneği, görüşme sırasında cep telefonunuzu kapatmanızdır; çünkü karşınızdaki insan, dikkatinizin %100’ünü hakeder. Daha azını verdiğiniz takdirde, yaratacağınız ilk izlenimin de daha az iyi olması kaçınılmazdır.

Konuşurken Özen Gösterin

1. Tanıştığınız kişiyle saygılı şekilde sohbet edin
2. Göz teması kurun
3. Önce dinleyin
4. Samimi ve nazik olun
5. Teknik dille konuşmayın
6. Güvenli ama ukala olmayan bir duruşta olun
7. Esprili olun
8. Soru sorup karşınızdakiyle ilgilenin
9. Konuşurken mimik kullanın
10. Gülümseyin
11.Konuşmalar esnasında, hiçbir konuyu kişisel almayın
12. Seçtiğiniz sözcüklere dikkat edin
13. Kendinize odaklanmayın
14. Sessizliği bozun
15. Karşınızdakine deneyim aktarın
16. Karışınızdakinin konuşmasını bitirmesine izin verin
17. Duyarlı olun
18. Esprileri komik bulmasanız bile gülümseyin
19. Kendiniz olun.

İyi bir ilk izlenim yaratabilmek için sadece birkaç saniyeniz olacak. Bunu daha sonra değiştirebilmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle her ilk görüşmede, bir kez daha en iyi vuruşunuzu yapmalısınız. İyi bir ilk izlenim yaratırken ihtiyacınız olan şeyin büyük kısmı sağduyudur. Yine de, biraz fazladan özen ve hazırlık ile sadece iyi değil; mükemmel bir ilk izlenim yaratabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.kigem.com/ilk-izlenimin-etkisi-size-bagli.html

http://mindtools.com/commskll/firstimpressions.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s