selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Mülakatları Teleferikte Yapan Şirket; Turkticaret.net

3 Yorum

Güneşli bir Nisan sabahı, 30 İK Blogger’ı olarak doğduğum şehir Bursa’ya gitmek üzere yollara döküldük. Elbette gitme sebebimizle benim doğumumun bir alakası yoktu. 🙂 Turkticaret.net İnsan Kaynakları Yöneticisi Seyhan Koçak’ın nazik daveti üzerine, hep fotoğraflarını görüp merak ettiğimiz o çılgın ofisi gezmek ve yaratıcılarını dinlemekti niyetimiz.

Havanın güneşli veya sıcaklığın 27 derece olmasına aldırış etmeden köpüren dalgalar ve dans eden deniz sayesinde şahane (!) geçen bir feribot yolculuğunun ardından vardık Bursa’ya, sonrasında da ULUTEK’e, yani Uludağ Üniversitesi’nin içinde yer alan Teknoloji Merkezi’ne.

 

Turkticaret.net’in 2 katlı binası, ilk girdiğiniz anda, kapıda turnikeleri olan sıradan bir Teknokent firmasına benzese de, sosyal alana geçtiğiniz anda, bir tarafta bateri ve piyano, bir tarafta bilardo masası ve bar, diğer taraflarda tekne, ipek kozası, teleferik gibi değişik konseptlerdeki ofislerin tam ortasında yer alan renkli ve rahat koltuklara kendinizi attığınız anda fark ediyorsunuz ki, hayır burası sıradan bir ofis değil.

 

Yaklaşık 120 kişinin çalıştığı bu şirket, Bilişim sektöründe yer almanın gerekliliklerinden birini fark etmiş, fark etmekle kalmamış ve ihtiyaca yönelik çözüm üretmiş. Yani;

  • rahatına düşkünlüğüyle bilinen sektör çalışanlarının rahat edeceği,
  • yaş ortalaması 25 olan çalışanlarının eğleneceği,
  • kafasını dinlemek isteyenin sessizce çalışmak için ayrı bir köşeye çekilebileceği,
  • stres atmak isteyenin müzik yapabileceği,
  • çok oturmaktan sırtı ağrıyanın masaj koltuğuna oturup akvaryumdaki balıkları seyredebileceği,
  • öfkesini yönetmek isteyenin kum torbalarını yumruklayabileceği

bir alan yaratmış.

 

bilisim-sektoru

Burası Bursa konseptli alanın, Mudanya İskelesi’nden ilham alınarak yapılan toplantı masası. Yelkenin arkasında çalışan birisi var ama tam görünmüyor. Görünmez olmak istediğiniz zamanlarda rahatça kullanabileceğiniz bir alan yani…

 
enerjik-calisma

 

Burası üst kat. Aydınlık ve ferah bu orta alanda, halı saha maçı yapmak isteyenler oluyor mu bilmiyorum ama yapay bile olsa çime basarak toplantı yapmak keyifli olsa gerek… Alanın dört bir yanında odacıklar var.

ilham-veren-ofis

Burası alt katta, bahsettiğim renkli koltukların olduğu alan. web.tv yazısının altında bateri, gitar ve piyano var. Normalde koltuklar, ayrı ayrı oturma grupları olacak şekilde düzenleniyor. Gerektiğinde sahne olarak kullanılabiliyor, bu fotoğraftaki sahne düzeni versiyonu.

 

kurum-koclugu

Her AVM’ye gidişinde koştura koştura jeton alıp Air Hockey oynayan benim gibi çocuk ruhluları cezbeden oyun masası.

 

 

kurumsal-imaj kurumsal-youtube

Burası web.tv yazılımcılarının ofisi. Youtube gibi video paylaşım sitesi olması sebebiyle, TV konseptli bir ofis.

 

motivasyon-etkinlikleri

Şirketin kurucusu Murat Yanıklar, internet icat edildiğinde üniversite öğrencisiymiş. Bu yüzden şanslı olduğunu söylüyor. (Bill Gates, Steve Jobs gibi bilişim dahileriyle aynı sebeplerden dolayı. Çünkü üniversiteler bilgisayar ve internet gibi yeniliklerin ilk yer aldığı ve öğrencilerin kolaylıkla ulaşım sağlayabildiği alanlar…)

 

mulakat-odasi

Bir gün turkticaret.net’e mülakata davet edilirseniz, bilin ki bu teleferik konseptli odada görüşme yapacaksınız. İçinde ahşap bir masa var.

 

yaratici-ofis

 

Konseptli çalışma odaları arasında en beğendiğim bu oldu. Hayır bu bir iglo değil. İpek Kozası şeklinde bir ofis. Bembeyaz pamuklar, ses yalıtımı da sağlıyormuş, içine girince fark ediyorsunuz nasıl da izole bir ortam olduğunu. Ben olsam kaçar kaçar burada çalışırdım…

 

 

selin-yetimoglu

 

 

Misafirperverlikleri için turkticaret.net’e yeniden teşekkürler…

 

 

 

 

 

3 thoughts on “Mülakatları Teleferikte Yapan Şirket; Turkticaret.net

  1. Hep Google gibi yurt dışındaki işletmelerde duyduğumuz bu tür uygulamarin Türkiye’de de olmasi sevindirdi güzel bir yazi olmuş teşekkür

  2. Geri bildirim: IK Bloggerı Selin Yetimoğlu’nun yazısı | Seyhan Koçak

  3. Bu tip ofislerin artması gerekiyor, çok güzel ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s