selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Başarıya Giden Yolda 2’nin Gücünü Keşfetmeye Hazır Mısınız?

3 Yorum

Üniversitedeyken, gönüllüsü olduğum sivil toplum kuruluşlarından biri, bir mentorluk projesi gerçekleştirmişti. Ben de bu projeye katılarak hem kariyerlerinde oldukça başarılı hem de sosyal sorumluluk bilinci yüksek 2 ayrı profesyonelin mentisi olma fırsatını yakalamıştım. Yeri geldi, organizasyon ekibinde yer aldığım çocuk şenliğine sponsor bulmama yardımcı oldular, yeri geldi staj için mülakat deneyimi edinmemi sağladılar.

En temeldeyse beni profesyonel iş hayatıyla tanıştırdılar. Memur bir aileden gelip üniversitede akademik dünyayı da gören ama hep özel sektörü hedefleyen bir genç olarak iş hayatında neyin nasıl olması gerektiğini, hangi hedefime ulaşmam için nasıl bir adımla yola çıkmam gerektiğini gösterdiler. Yoluma ışık tuttular, iş hayatının bulunduğum yerden göründüğü gibi olmadığını kendi hikayelerinden örneklerle anlattılar. Kendi tecrübeleriyle benim kişiliğimi birleştirip ayna tuttular, bana gösterdiler…

mentor-menti

Geçen yılların ardından, bu arada gelişen teknolojiyle birlikte “yeni nesil akıllı mentorluk” olgusuyla ve mentorink ile tanıştım. Birlikte gelişmenin gücüne inanan bir sosyal girişimcilik projesi gördüm.

Web sitesinde yazan tanımıyla “Mentorink, üniversite öğrencilerini ve genç profesyonelleri bir araya getiren, kişiselleştirilmiş bir birlikte gelişim platformudur.”

Benim anladığım haliyle Mentorink, online bir eşleşme ve bilgilendirme süreci sağlayarak hem mentöre hem mentiye maksimum faydayı sağlayan ücretsiz bir network ve gelişim ortamı.

Bu maksimum faydayı nasıl sağladıklarını şöyle anlatıyorlar:

 • Mentorink, başvurunu alır almaz akıllı eşleşme ile geniş Menti havuzu içerisinden Mentor’un profiline, ilgi alanlarına, kişilik testine ve beklentilerine göre en uygun Menti’yi belirler.
İlk Görüşme
 • Eşleşme gerçekleştikten sonra, hiç zaman kaybetmeden, Mentorink sayfanızdaki Chat penceresinden birbirinize ilk mesajı gönderirsiniz. Buradan yazışarak ilk görüşmenin yerini ve zamanını belirlersiniz.
 • İlk toplantı Mentor ve Menti için çok önemlidir, çünkü uyuşup uyuşmadığınızı bir de siz test edersiniz. Beklentilerinizi konuşursunuz.
 • Sonucunda beraber bir karar verirsiniz: “beklentilerimiz uyuştu, 15 haftalık sürece beraber devam etmek istiyoruz” ya da “beklentilerimiz pek uyuşmuyor, yeni bir menti-mentor talep etmek istiyoruz.”
Haftalık Görüşmeler
 • Mentorink, Mentor-Menti çiftlerinin güçlü yanları ve ilgi alanlarına göre birlikte gelişimi artırmayı amaçlayan akıllı içerik sağlar.
 • Bu içerikler haftalık görüşmelerinizi güçlendirir ve en başarılı mentorluk süreçlerinin 3 ana öğeden oluştuğunu esas alır:
 • 1) hedef planlama,
 • 2) hedefe ulaşmak için gerekli teknik bilgi ve beceriler,
 • 3) hedefe ulaşmak için gerekli sosyal/kişisel gelişim alanları.
Geri Bildirim
 • Mentorink için senin gelişimin çok önemlidir. Akıllı ölçümleme ile Mentorink, düzenli geribildirim toplar ve çiftlerle bir performans raporu paylaşır. Çiftler bu raporu kullanarak birbirlerine olabildiğince samimi ve gelişime odaklanan geribildirimler verirler.
 • Böylece Mentor ve Menti birbirine ayna tutar, birbirinin gelişimine katkıda bulunur ve paylaştıkça büyüyen 2’nin gücünden faydalanır.
 • 15 hafta sonunda Mentorink’te mentorluk ve mentilik yaptığınıza dair bir sertifikaya sahip olursunuz. Hem kişisel gelişiminiz hem CV’niz güçlenir. En başarılı çiftler websitemizde yayınlanır.

Çağlar Çabuk’tan aldığım mentorluk eğitimi sonrasında felsefesini ve teorisini de derinlemesine öğrenmiş olduğum bu konuda yapılan çalışmaların hızla artmasının hepimizi birlikte geliştireceğine inanıyorum.

Hem zihni soru işaretleriyle dolu öğrenciler için hem de dünyaya dokunmak isteyen genç profesyoneller için eşsiz bir fırsat olduğuna inandığım bu tür mentorluk projeleri içinde yer almaktan duyduğum mutlulukla, özellikle de

Başlamak için en doğru zaman ŞİMDİ’dir”

felsefesine inananlara hemen şuradan mentorink’e üye olmalarını içtenlikle önerebilirim. 😉

3 thoughts on “Başarıya Giden Yolda 2’nin Gücünü Keşfetmeye Hazır Mısınız?

 1. Geri bildirim: Başarıya Giden Yolda 2’nin Gücünü Keşfetmeye Hazır Mısınız? - Mentorink Blog

 2. Sn Hocam; Yazınızı okudum ve eğitmen olarak faydalı olmak bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak üzere Mentörlük için başvuruda bulundum, faydam olur ise sayenizde olacak. Şimdiden teşekkürler çalışmalarınızda başarılar. Saygılarımla

  MESUT GÜZTOKLUSU STRATEJİ VE İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ

  KGT GÜVENLİK A.Ş Tel : 0212 212 20 15 Fax : 0212 211 21 17 http://www.kgtguvenlik.com.tr

  mesut.gzt@kgtguvenlik.com.tr

 3. Güvenilirlik açısından sizce nasıl bir site?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s