selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Mülakatlarda Başarı İçin Adaylara Yönelik Test Sürüşü

Yorum bırakın

Nasıl ki pilotlar uçuş simülasyonlarına, sürücüler ise sürüş simülasyonlarına tabi tutuluyorlar, bence mülakatlarda başarılı olmak isteyenler de bu tür mülakat simülasyonlarına katılarak kendilerine dışarıdan bakma imkanı bulabilmeliler.

İş hayatında yer almak isteyen kişilerin çoğunluğu belli mülakatlardan ve aşamalardan geçerek kurumlarda çalışmaya başlıyor. Yetkinlik Bazlı Mülakat, Grup Mülakatı, Kişilik Envanterleri, Yabancı Dil Sınavları, Yetenek Testleri, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları… İnsan Kaynakları tarafında yöntem çok, fakat adayların kendilerini bu alanda geliştirmelerini sağlayacak bu işin uzmanı kişiler maalesef pek yok.

İnsan Kaynakları Yönetimi sistemlerini geliştirmeyi başarmış şirketler (Türkiye için toplam kuruluş sayısının %10’u diyebiliriz.) adayı tanımak için çok çeşitli yöntemler kullansalar da, mülakat hala tüm dünyada en çok önem verilen ve en sık başvurulan aday tanıma yolu. Özellikle öğrenciler, yeni mezunlar ve mülakat tecrübesini 10’dan daha az kez yaşamış kişiler mülakat esnasında nasıl davranılması, hangi soruda nasıl bir tepki/yanıt verilmesi, nasıl giyinip nasıl oturulması gerektiğinde tereddüt yaşadıkları gibi, ikram edilen bir içeceği yiyeceği kabul edip etmeme konusunda bile çekinebiliyorlar.

Daha kötüsü, mülakatlara gittikten sonra zihinlerinde “Acaba bu mülakat nasıl geçti, o soruda doğru cevabı verebildim mi?” gibi yüzlerce soruyla çıkıyorlar.

Almış olduğum eğitimler ile bu işin teorik kısmını öğrenmeye ek olarak bugüne dek çalıştığım 10 farklı şirkette toplam 1000’e yakın mülakat yaptım, 100’lerce adayın işe alım kararını verdim. Sadece İnsan Kaynakları ve İşe Alım Profesyoneli olarak değil, aday olarak da bu süreci onlarca kez tecrübe ettim.

Bu yüzden bir süre önce, Kariyer Koçluğuna yaptığım danışanlarımın talepleri ve yukarıda bahsettiğim ihtiyaçları üzerine “Adaylar İçin Mülakat Simülasyonu”nu geliştirdim.

Sizin de benzer bir ihtiyacınız varsa, karşılıklı olarak anlaşmamız ve ajanda planlamamız durumunda birlikte çalışma fırsatı yakalayacağımız bireysel mülakat simülasyonunda, mülakatlarda sık karşılaşılan sorulardan yetkinlik bazlı sorulara ve hatta daha önce hiç karşılaşmadığınız ancak bir gün karşılaşma ihtimaliniz olan soru stillerine dek onlarca soru yöneltecek ve sonrasında yanıtlarınızla birlikte beden dilinizden ses tonunuza, kendinizi ifade tarzınıza kadar çoklu alanlarda değerlendirme yaparak yorumlarımı sizlerle paylaşacağım. Verdiğiniz yanıtlar arasında, karşı taraftan bakıldığında “hoş karşılanmayacak” veya “profesyonel görünmeyecek” sözcük, cümle veya ifadeler varsa bunların altını çizecek ve iyileştirme önerilerimi ileteceğim.

Her bir görüşmemiz 1,5 saat sürecek ve istediğiniz şirket ve pozisyon veya seçtiğiniz ilan için simülasyon yapacağız.

Mülakat simülasyonu hizmetinin detaylarını öğrenmek için Coach the Professional Ltd sayfasını inceleyebilir, karar verdiğiniz hizmetle ilgili randevu alabilirsiniz.

Daha önce Mülakat Simülasyonu hizmeti almış olan danışanlarımın yorumları:

“6 aydır işsiz olduğum ve bu süre içinde sayısını tutamadığım kadar çok iş görüşmesine gittiğim için artık umudumu tamamen yitirmiştim hatta depresyona girdiğimi düşünüyordum. Selin Hanım ile 2 kez bir araya geldik ve bu iki simülasyon arasında ben bile kendimdeki farkı hissetmiştim. 1 ay sonra da işe girdim.”

A.G. (37), Çevre Mühendisi

“Selin Hanım’ın web sitesini eşimden duydum. Açıkçası en başta işe yarayacağını düşünmemiştim, sadece eşimi kırmamak için tanışmayı ve mülakat hazırlığı yapmayı kabul etmiştim. Mülakatlarda kendime çok güvenerek verdiğim cevapların aslında karşı taraf tarafından nasıl anlaşıldığını söyledi Selin Hanım ve kendimi daha iyi anlatabilmem için yanıtlarımı birlikte yeniden tasarladık.”

M.S. (29), Dijital Pazarlama Analisti

“İş aradığım dönemde o kadar çok şirketle görüştüm ki, artık “ne iş yapıyorsun” diye soranlara “mülakatlara gidiyorum” diye yanıt veriyordum. Ve en büyük soru benim için bu mülakatlarda neyi yanlış yaptığımdı. Çünkü çok iyi bir okuldan mezundum, çok iyi yerlerde staj yapmış ve sonrasında iyi bir şirkete girmiştim ancak bir süre sonra işler kötüleşmeye başlayınca işten ayrılmak zorunda kalmıştım. Yani aslında iyi bir CV’m vardı ama yine de mülakatlardan sonra bir daha dönüş olmuyordu. Bu mülakat simülasyonunu yapmak bana kendimi kuşbakışı olarak görme konusunda yardım etti. Çünkü benim beğenilmek için söylediğim bir yalan vardı ve bunu Selin Hanım anladı. Mülakatı yapan İK’cılar da anlıyorlardı belki ama anladıklarını bana söylemiyorlardı.”

B.R. (28), Bankacı

Neredeyse her görüşmemde bana sorulan bir soru vardı ve artık ezbere cevap verir olmuştum. Meğer aslında çok olumsuz algılanabilecek bir yanıt veriyormuşum. J Selinle birlikte mülakatı yaptıktan sonra aslında bu soruya yanıt vermek için önce kendimi daha iyi tanımam gerektiğini fark ettim. Çünkü karşıdan bakılınca henüz kendi hedeflerini belirleyememiş, mesleğiyle ilgili bir karar verememiş ve başarılı bir çalışan olmaktan uzak sıradan bir insan olduğumu gördüm. Sonrasında da Selinden Kariyer Koçluğu almaya başladım. Benim için o kadar faydalı oldu ki ben de koç olmak için eğitim almaya başladım. J “

C.S. (32), Endüstri Mühendisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s