selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İş Yerinde Mutlu Olmanın Sırrı İş İlişkilerinizde Gizli

Yorum bırakın

Connected Commons tarafından 160 kişiyle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriye göre, kariyerinizdeki başarınızın en önemli belirleyicisi yaptığınız iş kadar, kurduğunuz iş ilişkileri.

Sıkıcı bir işi olan kişiler eğer çevrelerindeki kişilerle iyi ilişkiler geliştirebilirse o zaman eğlenceli bir işi olanlar kadar iş tatmini duyabiliyorlar.

İş yerindeki olumlu iletişim ortamının anlam bulma ve iyi hissetme gerekliliğine olan etkisini gösteren ilk araştırma elbette bu değil. 15 yıl öncesine yani 2004 yılına geri döndüğümüzde de benzer bir sonuca sahip araştırmaya rastlayabiliyoruz.

Sosyal ilişkiler iş yerlerinde aynı zamanda:

Kariyer koçluğu almak için bana başvuran kişilerle çalışırken doğrudan olmasa bile satır aralarında muhakkak duyduğum belki de tek bir ortak konu var. O da iş yerlerindeki iletişim güçlükleri.

Bu iletişim güçlüklerini aşmak için herkesin kendince yöntemleri olabilir. Her yöntem de mutlaka herkesin üzerinde işe yarayacak ya da her ilişkiyi güçlendirecek diyemeyiz ancak ilk etapta mutlaka atılması gereken bazı adımlar olduğunu düşünüyorum.

  • İş yerinde ilişkinizin kötü olmasının sizi olumsuz etkilediğine inandığınız kişileri düşünün. O ilişkiyi güçlendirmek için son 1 hafta veya son 1 ay içinde siz hangi adımları attınız? Sıcak bir iletişim ortamı sağlamak için neler yaptınız? Hayatındaki zorlukları bildiğinizi ve anladığınızı gösteren neler söylediniz? Örneğin, 2 gün önce kızının gece ateşlendiğini söylediyse sonraki günlerde kızının sağlığını sormak, “geçmiş olsun, yapabileceğimiz bir şey var mı?” demek için fırsat yarattınız mı? Çünkü empati kurmadığımız bir ilişkinin güçlenmesini beklemek nafile bir çaba olabilir.
  • Benzer şekilde etraftaki kişilerin başarılarını övmekten çekinmek de benim gördüğüm yaygın bir problem. Ast üstünü, üst astını, ekip üyesi ekip arkadaşını takdir etmekten tabiri yerindeyse özellikle kaçınıyor. Her iş yerinde ve her ekip içinde gergin zamanlar olabilir. Pozitif sözcüklerin yer almadığı ilişkilerde oluşan gerginliklerin uzun sürmesi ise kaçınılmazdır.
  • Yukarıda bahsettiğim araştırmanın bir sonucu da iş dışındaki sosyal aktivitelerle ilgili. Rapora göre iş yaşamında başarılı olan kişiler haftada en az 1-2 kez iş dışı sosyal aktivitelere katılıyor. İlgi alanlarınızı geliştirmek ve hobilerinize zaman ayırmak amacıyla da kullanabileceğiniz bu tür sosyal ortamlara katılmak hem kafa dağıtmanızı hem de sosyal iletişim becerilerinizi güçlendirmenizi sağlayabilir. Bu konuda kendi yöntemlerimden biri kitap kulüplerine katılmak. 2-3 haftada bir belli bir gün ve saatte buluşarak önceden belirlenmiş kitap üzerinde sohbet eden gruplar oluyor. Kendi lokasyonunuza yakın olan bu tür grupları bulmak için sosyal medya araçlarını ya da Meetup uygulamasını kullanabilirsiniz.

Özetle, bir taraftan iş yerindeki çalışma arkadaşlarımızla olan ilişkimizi pozitif tarafta tutarken diğer taraftan kişisel sosyal iletişim becerilerimizi güçlendirebilmemiz için birkaç yöntem önermeye çalıştım. Hayatın koşturmacası içinde, ekmek parası ya da unvanların peşinde koşarken ayaklarımız altında ezilen çimenleri fark etmeyebiliyoruz. Ancak ben, her ay almaya hak kazandığımız o maaşlar mutlaka, öyle ya da böyle uçup gidecek, geriye sadece ilişkiler kalacak diye düşününlerdenim.

Ya siz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s