selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Yetenek Avcılığından Ofis Ergonomisine İnsan Kaynakları [Video]

Yorum bırakın

Youtube’da gezinirken İnsan Kaynakları hakkındaki şu videoya denk geldim ve beğendiğim için de paylaşmak istedim.

Monash University Business School İnsan Kaynakları bölümünün tanıtımı için çekilmiş olan bu video İnsan Kaynakları’nın hangi işleri yaptığını keyifli bir animasyonla anlatmış. Bir futbol maçında yetenek avcısı olarak maçı seyrederek uygun pozisyona gerekli işe alımın yapılması, şirket hedefiyle adayın eşleşip eşleşmediğini ölçmek için değerlendirme merkezleri kurulması, yeni işe başlayan çalışanın oryantasyon sürecinde destek olunması, performans değerlendirme gibi süreçlerin yürütülmesi gibi rutin işler yapıyor İK.

Çalışanların daha rahat ve verimli çalışabilmesi için yeri geliyor ekipman desteğinde bulunuyor, yeri geliyor çalışanları daha sağlıklı bilgisayar başında oturma pozisyonları hakkında bilgilendiriyor.

Şirket çalışanları arasındaki çatışmaları çözmeye çalışıp ortamı sakinleştiriyor insan kaynakları.

Birisi terfi ettiğinde veya iş yükü arttığında ücret artışı konusunda gerekli değişimleri inceliyor, iş değerleme çalışması yapıyor.

Çalışanların kariyer yollarını şekillendirme konusunda destek vermeyi de ihmal etmiyor.

Elbette bunlar teoride olması gerekenler… Pratikte ise ne yazık ki pek çok sebepten bu işler baltalanabiliyor. Örneğin bugün bir arkadaşım performansı ne kadar muhteşem olursa olsun iyi bir performans notu alamayacağını, çünkü notlara göre maaş artışı yapan şirketinin maaş bütçesinin kısıtlı olduğunu söyleyerek yakınıyordu. Bunun gibi pek çok sebepten dolayı o “gıcık” İnsan Kaynakları çalışanları da içten içe üzülerek elleri kolları bağlı oturarak işvereni çalışanlara karşı savunmak durumunda kalıyor. Ancak sanılmasın ki çalışanları da işverenin karşısında savunmuyoruz. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s