selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

CV Hazırlarken Yazılmaması Gereken 10 Şey

29 Yorum

Sürekli CV hazırlayarak bir yerlere iş başvurularında bulunup o başvurulara cevap gelmesini beklerken geçen süre, iş arayışında olanların stresini her dakika biraz daha artırıyor. Özellikle halihazırda işi olmayanlar için bu sürecin birkaç ayı bulması, hem gelecek konusundaki belirsizlik hem de maddi açıdan yaşanan sıkıntıyla birlikte gerçek bir kabusa dönüşebiliyor.

Her ilana, ilgimizi çeken her şirkete başvurularda bulunup bekleme sürecine geçiyorken aslında bir şeyleri tam yapmadığımız için hayalimizdeki işi kaçırıyor olabiliriz. Belki de tam size göre olan bir iş başvurusu için gönderdiğiniz CV, ilgili işe alım uzmanı tarafından ilk 30 saniye içinde elendi. Zira aynı ilana başvuran muhtemelen yüzlerce, hatta belki de binlerce adaydan birisiniz. İnsan Kaynakları uzmanlarınınsa, herkesin takdir edeceği gibi, her bir CV’ye uzun uzun ayıracak vakitleri ne yazık ki yok… Bu yüzden bir CV’yi açtıktan sonra yaklaşık 30 saniye hızlıca göz gezdiriyoruz çoğumuz. Eğer bu 30 saniye içinde bir pürüzle karşılaşırsak, ki bazıları sadece 10 saniye bile sürebiliyor, bir sonraki başvuruyu incelemeye geçiyoruz.

Bu yüzden de son zamanlarda “cv hazırlama taktikleri” uzmanları “CV’nizin en fazla 2 sayfa olmasını sağlayın” gibi tavsiyelerde bulunuyor. Çünkü 30 saniye içinde kendinizi en doğru şekilde aktarabilmeniz için çok kısa ve öz anlatıma sahip bir CV’nizin olması gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta Life’d‘da yer alan makaleye göre yaygın olarak CV’lere yazılan ancak çıkarılmasının çok daha fazla yarar sağlayacağı 10 bilgi var.

 1. Kariyer hedefi (Objective statement):Yaklaşık 3-4 yıl önce CV’lerimize giren ve bir anda pek moda olan bu kısmı biz tam doğru anlayamadık. Bizim anladığımız şuydu: “Kariyer hedefi diye bi başlık koyuyoruz, sonra da çok süslü 2-3 cümleyle ben büyüyünce büyük adam olcam yazıyoruz”. Oysa ki doğrusu; o başvurduğumuz pozisyona ne katabileceğimiz ve o başvurduğumuz şirketteki kişisel hedefimizdi. Herkes birbirinden kopyalayarak “Okul hayatım boyunca öğrendiğim bilgilerle stajlarımda kazandığım deneyimleri bir araya getirerek şirketinize çok büyük faydalar sağlayacağıma inanıyorum” yazıyor. Hadi her başvuruya ayrı cümleler kurmaktan vazgeçtim, bari hangi departmanı, hangi pozisyonu hedeflediğimizi yazsaydık… İşte bunu yapamadığımız için, en iyisi bu kısmı tamamen silmek.
 2. Kişisel bilgiler: Profesyonel olmayan özel hayata dair bilgiler vermek, CV’nizde gereksiz yer kaplamaktan başka bir göreve sahip değil. Bu özel hayata dair bilgilere örnek; hobiler, ilgi alanları, aile üyeleri ve CV’de medeni durum olabilir. Kaç çocuğunuz olduğu o ilk 30 saniye içinde İK’cıya anlatmanız gereken asıl şey mi? Bence değil. Evet biz Türk milleti olarak özel hayata girmeyi pek seviyoruz ancak yine de belli başlı bilgilerin dışına çıkmamakta yarar var. Bunun yanında örneğin ABD’ye bir başvuruda bulunuyorsanız yaşınızı ve doğum tarihinizi de yazmamalısınız. Orada ayrımcılık konusu fazlaca hassas olduğundan bu tür bilgileri ne onlar sormalı ne de siz vermelisiniz.
 3. Hobiler: “Kitap okumak, maça gitmek” yazacaksanız bence o kısmı tamamen silmelisiniz. Eğer sizi diğer binlerce başvuru arasında farklı kılacak bir hobiniz varsa, örneğin haftada bir “Capoeira” dersi alıyorsanız bunu yazabilirsiniz, ya da haftasonlarında gönüllü Tango eğitmenliği yapıyorsanız bu sizi diğerlerinden ayıracaktır.
 4. “Referans bilgileri istenildiği takdirde verilecektir.”: Artık sadece boşuna yer kaplayan bir cümle. Evet şık duruyor, “bak referansım da var yani” imasında bulunuyor ancak herkes yazıyorsa artık bir manası kalmamış demektir. Bu kısmı çıkararak 2 satır daha kazanabilirsiniz.
 5. Fotoğraf: Eğer ABD’deki bir pozisyona başvuruyorsanız fotoğrafınızı kesinlikle kaldırmalısınız. Zira fotoğraf bulunan CV’leri direkt sildikleri yönünde duyumlar var. 🙂 Eğer işe siyah bir vatandaş başvuruyorsa beyaz İK’cılar fotoğrafı görünce bilinçsizce önyargılı yaklaşabilirler diye böyle koruyorlarmış kendilerini. Türkiye’deyse tam tersine, fotoğrafı olmayan CV’ler özensizdir gibi bir algımız var. Öte yandan arkadaşınızla çektirdiğiniz, veya plajda çekilmiş, veyahut askerlik resminizi koyacaksanız, hiç koymamanızda fayda var.
 6. Ufak iş tecrübeleri: Üniversite yıllarında birçoğumuz gerek maddi katkı olsun diye gerekse eğlenceli görünen “saçmasapan” işler yaptık. Örneğin ben bir ajansa kaydolup dizi ve filmlerde figuran olarak yer almıştım. Bana gerçek anlamda hiçbir faydası olmayan bu iş tecrübesini CV’me yazmak benim iki sayfa limiti dahilinde yer verebileceğim başarılarımın ve gerekli bilgilerimin yerlerinden çalacak. Aynı şekilde, stand hostesliği, çeviri, kitapçıda yarı zamanlı çalışmak gibi ufak işler, eğer başvurduğunuz pozisyonla bağdaşmıyorsa bence yazmamalısınız.
 7. Ek belgeler: Eğer iş ilanında aksi belirtilmemişse sadece CV’nizi ve önyazınızı göndermelisiniz. Bazı adaylar sanırım “garantiye alma” amacıyla kan grubu belgesinden diplomasına kadar her şeyi ekleyip başvuruyor. “Bu dosyalar da neymiş acaba” diye açıp bakarken gitti işte 30 saniyeniz.
 8. İletişim bilgilerinde aşırıya kaçmak: İlgili İK’cı size görüşmeye davet etmek istediğinde CV’nizdeki 3 cep telefonu numarasından hangi birini arayacağını şaşırabilir, aralarından rastgele seçerek aradığı biri adaya değil, adayın ablasına ait olabilir, o abla da tesadüfen o İK’cının arkadaşı çıkabilir. (Yaşanmıştır! :)) Yine muhtemelen “garantiye almak” adına yapılmış bu hareket sizi görüşmeye davet etmek isteyen İK’cıda önyargı oluşmasına sebep olabilir. “Bana ulaşamazsa babama ulaşsın” diye düşünerek size ait olmayan iletişim bilgileri vermeyin, daha olumsuz durumlar yaşanmasına sebep olabilirsiniz.
 9. Uzun paragraflar: Geçmiş iş tecrübelerinizin açıklama kısmını uzun bir paragraf olarak yazmak yerine madde işaretlerini kullanın ve daha rahat okunabilir bir hale getirin.
 10. İmla hataları: “Yazılmaması gereken şey: imla hatası”, evet bence de pek mantıklı durmuyor, zaten yapılmaması gereken bir şeyi neden tekrar hatırlatalım ki diye düşünebiliyor insan. Oysa ki özgeçmişlerde o kadar çok imla, noktalama ve dilbilgisi hatası yer alıyor ki, CV’yi inceleyen kişi ister istemez “Daha kendi doğduğu şehrin ismini doğru yazamayan bir adaydan bizim şirkete nasıl bir fayda gelir ki” diye düşünüyor.

Özetle, eğer aylardır yaptığımız iş başvurularından bir sonuç alamıyorsak biraz da aynayı kendimize tutmamızda fayda var. Her zaman İK’cılar torpille “müdürün yeğenini” işe alıyorlar gibi düşünülse de, belki CV hazırlarken farkında olmadan yaptığımız hatalardır asıl bizi çok uygun olduğumuz o pozisyonla buluşturamayan…

29 thoughts on “CV Hazırlarken Yazılmaması Gereken 10 Şey

 1. Çok güzel bir site yapmışsın 🙂 Paylaşımcı ruhuna hayranım, paylaşımlarının devamını bekliyorum 🙂

 2. Reblogged this on Harun Uğur Blog.

 3. Geri bildirim: İŞ DÜNYASI : CV Hazırlarken Yazılmaması Gereken 10 Şey | Derin Strateji

 4. Geri bildirim: İŞ DÜNYASI : CV Hazırlarken Yazılmaması Gereken 10 Şey | Turkish Forum

 5. Her zaman saçma gelmiştir bana cv’de doldurulan bir çok gereksiz alanlar, sizinde bahsetmiş olduğunuz kısımlarıda içine koymak suretiyle, bu düşünceyle yaklaşan birisi olması güzel Selin hanım.

 6. kafam karıştı açıkçası kimeleri diyorki yaptığınız işler ne ise yazın kimileri yazmayın artık herkes bir şey yaparken tereddüt içinde davranıyor.

  • Merhaba,

   Eğer hiç iş tecrübeniz yoksa herhangi bir tecrübenizi yazabilirsiniz. Ancak çalışmak istediğiniz alanda yeterli tecrübeyi kazanmışsanız, artık diğer tecrübeleri yazmanıza gerek kalmamıştır.

   Teşekkürler.

   • yeni mezunum bu yüzden deneyimler kısmında yarı zamanlı çalıştığım işleri yazmak istiyorum benim için olumsuz mu olur?

 7. Merhaba Selin hanım.

  İnternette aramama rağmen sağlıklı bir sonuç alamadığım bir konu hakkında size danışmak istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Acaba bir devlet memurunun CV’si nasıl olabilir? Normal bildiğimiz CV’lerin aynısı bu konuda da iş görür mü? Mesela iş tecrübelerine “Falanca devlet kurumu, filanca pozisyon” yazsak ve diğer tüm bilgiler, özel sektörde iş ararken yaptığımız gibi düzenlense yeterli midir? Eğer cevabınız “Hayır.”sa, bu konuda örnek olarak gösterebileceğiniz bir CV var mı? Neticede her ne kadar devlet memuru olmak için CV hazırlamaya gerek olmuyorsa da, ilerisi için ne olacağını bilemeyiz. Şimdiden teşekkürler.

 8. Merhaba ben 12.sınıf öğrencisiyim de okul birinciliğim var ve özel bir üniversiteye proje hazırlayıp ozgecmisimle birlikte vermem gerekiyor fakat nasıl etkili bir ozgecmis hazirlayacagimi bilmiyorum.Araştırmalarımda daha çok iş deneyimi olan kişiler için ozgecmis örneklerine rastladım. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

 9. Reblogged this on OFİSTE HAYAT and commented:
  Çok güzel bir yazı… Emeğinize sağlık…

 10. Güzel bir paylaşım olmuş. Ek olarak belirtmek gerekir ki, öz geçmişlerde yer alan e-mail adresleri adsoyad@gmail.com v.b. bir adres olmalıdır. crazygirl@….com tarzında mail adreslerini öz geçmişlerinde tutanlar var.

 11. Çok mantıklı sade ve öz

  • Merhaba Selin Hanım,
   2 sorum var, yanıtlarını internetten bulamadım maalesef.
   1. Yüksek lisansta derslerimi bitirip tez aşamasında yarım bırakmıştım. Yüksek lisanstan hiç bahsetmemeli miyim?
   2. Referans olarak uzun yıllardır bir projede işbirliği yaptığımız farklı bir firmadan, bu işin yöneticisi olan ve nasıl çalıştığımı bilen birini eklemem uygun mudur?

   • Merhaba,

    Yüksek lisansınızı “Tez aşamasında” diyerek yazabilirsiniz.
    Referansınıza o kişiyi yazabilirsiniz. Ya da referans bilgilerini CV’ye hiç yazmamak da bir seçenek. Sonuçta o kişinin iletişim bilgilerini bilgisi dışında paylaşmanız anlamına gelecekse yani her başvurunuzda dönüp o kişiye bilgilendirme yapmayacaksanız hiç yazmayabilirsiniz. İlerleyen aşamalarda firma sizden isterse verirsiniz o durumda.

    Kolay gelsin

 12. redditten çalmışsınız bravo

  • Ne demek istediğinizi anlayamadım. Bu benim 2012’de yayınladığım bir yazımdır. Yazıyı hazırlarken hangi kaynaktan yola çıktığımı yine yazının içinde bulabilirsiniz. Teşekkürler.

 13. Merhaba Selin Hanım
  Erkek adaylar için malum askerlik durumu sorun olabiliyor. Acaba askerlik durumuna muaf yazılması şirketlerin işe alım uzmanları tarafından olumsuz karşılanabiliyor mu ?
  Teşekkür Ederim…

 14. Merhaba, bir çok firma başvuru sırasında talep edilen ücretin yazılmasını istiyor fakat aday bunu açık bir şekilde yazamaya biliyor. CV’ye daha önceki iş tecrübe bilgileri yazılırken, daha önceki firma ismi-bilgilerinin yanına en son alınan ücret gibi bir bilgi eklenmesi ne kadar doğru olur? Dolayısıyla başvuru yapılan firmadan ben bu ücreti istiyorum değil de, önceki deneyimlerime istinaden burada şu ücreti, şurada bu ücreti alıyordum gibi belirtilerek, karşı taraftan bu ücretin yeni iş için yorumlanmasını sağlamak daha doğru olur mu?
  cevabınızdan dolayı teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Çalışmakta olduğunuz kurumdaki ücretinizi paylaşmanız yasal açıdan baktığımızda işten çıkarılmanıza sebep olabilir. Bu noktada önerim CV’nize eklemektense firmanın kendi başvuru formunda zorunlu olarak isteniyorsa ücret olarak net bir sayı yerine aralık vermeniz olur. Her kurumun maaş politikası farklı olabiliyor, kimi piyasanın altında kimi üstünde kalıyor, çoğu yerde yan hak olarak da farklı paketler sağlanıyor. Veya işin içeriği, firmanın size katacağı diğer faydalar gibi bambaşka dinamikleri de değerlendirmek istenebiliyor. Dolayısıyla aday tarafında da yeterli açıklığı sağlamak adına bu detayların mülakatlarda görüşülmesi taraftarıyım. Eğer maaş, başvurduğunuz firma açısından öncelikli bir değerlendirme kriteriyse size telefon mülakatı vb yollarla da soracaklardır. Başarılar dilerim.

 15. Okuduğum en güzel bilgilendirici bir yazı. Klavyenize sağlık 🙂
  Teşekkürler Selin hanım.

 16. selin hanım merhaba,
  17 yıllık iş hayatımda birçok eğitim aldım. CV’me hepsini yazmam mantıklı mıdır? yoksa öenm verdiğim birkaçını mı eklemem gerekir?

  Teşekkürler.

 17. Geri bildirim: Özgeçmiş Hazırlama Rehberi - 1. Bölüm | Ayça Karaman

 18. Merhaba,
  Büyük bir özel şirketten deneme süresi sonunda ayrıldım. Şirkette çalışmış olduğumu belirtmenin iş arayış sürecimde büyük bir katkı sağlayacağına eminim. Ancak kısa bir sürede ayrılmış olmam CV incelerken İK gözünde negatif etki yaratarak olumsuz sonuç doğurabilir mi?

  Teşekkürler

  • Merhaba Volkan Bey,

   Doğurabilir; bunu belirleyecek şey CV’nizi inceleyen kişinin geçmişten gelen tecrübesi doğrultusunda sahip olduğu önyargı olacaktır. O şirketin ismi yaptığınız iş için çok kıymetliyse değerlendirilebilir ancak toplam tecrübenizin içinde bu deneme süresi (2 ay?) ne kadar bir ağırlığa sahip, daha önce uzun süre çalıştığınızı gösterebildiğiniz farklı kurumlar var mı gibi diğer kriterlerle birlikte değerlendirmenizi öneririm.

   Başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s