selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Katı Tutumlu Olmayacaksın Şu Hayatta…

Yorum bırakın

Ve ben hayatta en çok katı tutumlulardan korkarım…

Ak dediğine kara diyenleri düşman belleyen, düşman bellediğine ölümüne savaş açan, gözü kara savaşçılar var her yerde…

Bir zaman sık sık sarı renkli giysiler giyersin. Ve katı tutumlu o arkadaş başlar sürekli “Ay sarı ne kötü bir renk, nasıl giyiyorsunuz o rengi hiç anlamıyorum. Bence sarı giyenler modadan anlamayan zevksiz insanlar. Zaten sana da hiç yakışmamış…”

Sonra bir gün bir bakar bu sarı renk moda olmuş, kendisi de daha fazla karşı koyamayacak, o zaman o kötü renk bir anda pek güzel olur. “Ben sarı rengi çok severim zaten, gözlerimle de çok uyumlu oluyor, benim en sevdiğim renk sarıdır şekerim…”

Velhasılı, katı tutumlu olmamak gerekiyor. Diyalektik severim ben. Antik çağ filozoflarından Heraklit der ki “değişmeyen tek şey değişimin kendisidir“. Böyledir bu. Hiçbir şey aynı kalmaz, biz de değişiriz, değişmeliyiz. Değişim zaten doğal olandır. Mevsimler değişir, gündüzle gece yer değiştirir, su akar daima… Bu değişime karşı koyamaz kimseler, karşı koymaya da gerek yok zaten. İnsan kendini bırakmalı doğal olana, bırak değiştirsin mevsim seni de… Değişimden, değişmekten korkma. Değişimin kötüsü yoktur ki… “Bırak dünya seni değiştirsin ki sen de dünyayı değiştirebil” der Che; yanlış mıdır ki? Hepimiz iz bırakmaya gelmiyor muyuz dünyaya?

O yüzden bırak keyfin artık sarı giymek istiyorsa giysin zaten, bırak çevrendekiler sevmesin senin o anda sevdiğini, desteklemesin senin o anda desteklediğini. Gün gelir, sen olursun seven, gün gelir olursun görmek dahi istemeyen…

İnsanız velhasılı, değişiriz, değişmeliyiz de…

Katı bir tutumla, o anki düşüncelerimizin yılmaz savunucusu olmayla hem kendimizi hem çevremizi yıpratırız. Oysaki, gerek var mı bir renk yüzünden insan kırmaya?

Değişime müsaade et, renkler çok daha güzel olacak göreceksin bak; önce kendinde göreceksin, ah bir bıraksan şu sana benzemeyeni yargılama alışkanlığını…

Hakk’ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın…
ŞEMS-İ TEBRİZİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s