selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İşe Başlayan Her 2 Kişiden 1’i BAŞARISIZ!

3 Yorum

Leadership IQ tarafından 5257 işe alım yöneticisiyle yapılan araştırmaya göre, yeni işe başlayanların %46’sı ilk 18 ay içinde başarısızlığa uğruyor. Başarıya ulaşanların oranıysa %19. Geriye kalanlar, iyi kötü bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Performansları, beklentileri minimum da olsa karşılayacak seviyede oluyor.

Peki neden işe yeni başlayanlarda başarısızlık bu kadar yaygın?

Araştırmaya göre en önemli 5 sebep şöyle sıralanıyor:

  • Koçluk alamamak

Yeni işe başlayanlarda başarısızlığın sebebi %26 olasılıkla, yöneticilerden, iş arkadaşlarından ve müşterilerden geri bildirim alamamak.

  • Duygusal zeka

Bu kişilerin %23’ü duygularını tanımlayamıyor veya hissettiklerinin hedeflerine uygunluğunu sorgulayamıyor.

  • Motivasyon

%17’lik bir kesim, potansiyelini göstermek için gereken motivasyonu bulamıyor, dolayısıyla da işini iyi yapmak için çabalamıyor.

  • Mizaç

Yeni işe başlayanların %15’inin karakteristik özellikleri aslında bu iş ortamıyla veya görev tanımıyla uyumlu değil. Başka bir deyişle yanlış işe alım diyebiliriz.

  • Teknik Yeterlilik

İşe alımın ardından %11’lik kesim, teknik veya fonksiyonel açıdan yeterli olmaması sebebiyle başarısız oluyor.

Zuhal Baltaş’ın Kurum İçi Koçluk kitabında bahsettiği bir araştırmaya göreyse, bu başarısızlığın sebepleri şöyle sıralanıyor:

%75’i kurum kültürüne uyum sağlayamamış

%52’si ekibe uyum sağlayamamış

%33’ü kendinden bekleneni net olarak anlayamamıştır.

3 thoughts on “İşe Başlayan Her 2 Kişiden 1’i BAŞARISIZ!

  1. Abartmış olmak istemem ancak işe alınan 2 kişiden 1 i tanıdık, eş, dost marifeti ile işe alınıyor, onlarda başarılı olamıyor. Başarılı olan insanlar zaten konusuna hakim, işini biliyor, belli bir Konu hakimiyeti ve tecrübesi var başarılı ve kalıcı oluyor. Bence ülkemizde, işe göre adam değil, adama göre iş üretme çabası var. örnek: otele temizlik müdürü alınacak, o işe yıllarını vermiş, eğitimli, tecrübeli alttan yetişip gelen insan yerine patron yakını kim olsa bu işi yapar, temizlik işi ne olacak sanki her kes yapar denilerek bir tanıdık işe alınıyor. Bu kişi çalışanlar üzerinde ne motivasyon sağlayabiliyor, nede çalışan astlarına konu ile ilgili emir komuta etmesini becerebiliyor. sonuç olarak hem iş yerine, hem çalışana hemde kendisine zarar veriyor. Yakını ile olan onca yıllık dostluğu da zedeleniyor.

  2. işe alım kararının ik ile görüşmeler , Sınavlar, toplu mülakatlar , ve genel müdür onayı sonrası yapıldığını düşünürsek ; yukarıdaki maddelere şunu eklemek sanırım yanlış olmaz: Şirketlerin toplumsal imajları ile içerideki işleyişin arasındaki uçurum çalışandaki hevesi öldürüyor. Çok büyük şirketlerdeki çalışana verilen (!) değer ve taktir edilmeme sorunları bu şirketleri birer öğütücü haline getiriyor. En iyi 5 okul Şartı getirip maaş sıralamasında son 5 te olan şirketlerde işe başlayan gençler eninde sonunda bırakıyorlar. Çözüm: önce bireylere verdiğimiz değeri yeniden gözden geçirmeliyiz. Herşey huzurlu çalışma ortamı ile başlar!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s