selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Profesyonel Kariyer Koçluğu

Yorum bırakın

selin-yetimogluBugüne kadar Türkiye’de ve yurt dışında yer aldığım çeşitli sektörlerden 8 farklı şirketteki İnsan Kaynakları ve özellikle işe alım ve kariyer planlama alanındaki tecrübelerimi Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı Profesyonel Koçluk eğitimim ile birleştirerek kariyer odaklı yaşam koçluğu yapıyorum. Aynı zamanda Koçluk Platformu Derneği Yönetim Kurulu Üyesiyim.

İhtiyacınıza yönelik olarak örneğin, güçlü ve geliştirilmesi gereken yanlarınızı, kişisel değerlerinize en uygun kariyer yolunuzu nasıl çizeceğinizi, sizi en çok hangi iş alanının ve çalışma ortamının mutlu edeceğini ve büyük resim dahilinde bir sonraki adımınızın ne olması gerektiğini seanslarımız dahilinde konuşacağız.

Her seans ortalama 1 saat sürüyor. Seansları 1 veya 2 haftada bir kez yapıyoruz. Bu aralık o haftaki konu ve hedef ödevlere göre veya karşılıklı ajandamıza uygun olarak değişebilir.

Koçluk almak bir yandan kişinin kendi kendine koçluk yapmayı da öğrenme sürecidir. Yani benim koç olarak görevlerimden biri, kendimi en kısa zamanda sizin için “gereksiz” kılmak. 🙂 Bunun için de seansları maksimum verimle tamamlamak benim sorumluluğumda.

Özetle;

Koçluk,

Kişiye farklı bakış açısı, doğru ve hızlı karar alabilme, etkin iletişim kurabilme gibi faydalar sağlayarak özgüven açısından destek olur.

Kişilerin profesyonel liderlik ve yöneticilik vasıflarını geliştirir.

Kısa vadede belli hedeflerle yola çıkıp daha etkili sonuçlara ulaşmayı hedefler.

Geçmişi değiştirmekten çok geleceğe yönelik çalışmalar yapar.

kariyer-koclugu

Koçunuz olarak, ben:

  • Gerçekten ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemeniz için sizi cesaretlendireceğim.
  • Kendi başınıza şimdiye kadar yaptığınızdan daha fazlasını yapmanızı isteyeceğim.
  • Daha çabuk sonuçlar elde edebilmeniz için odaklanmanıza yardımcı olacağım.
  • Size daha fazlasını gerçekleştirmeniz için gerekli araçları, desteği ve yapıyı sağlayacağım.
  • Koçluk etik kurallarına uyarak seanslarımızı gizlilik sebebiyle üçüncü kişilerle paylaşmayacağım.

Eğer siz de Online Profesyonel Kariyer Koçluğu almak isterseniz, daha detaylı bilgi için Coach the Professional Ltd sayfasını inceleyebilir, karar verdiğiniz hizmetle ilgili randevu alabilirsiniz.

Daha Önce Benden Koçluk Alan Bazı Danışanlarımın Yorumları

“Her şeye açık olan bir bölüm okuyorum ve her kafadan bir ses çıkıyordu. Öyle yapma böyle yap bak şu daha iyiymiş diye… Neye nasıl ve nereden başlayacağımı bilmiyordum. Daha önemlisi hangi kulvarda koşacağımı bilmiyordum. İlk seansımızda Selin Hanım’ın pozitif enerjisi ve mezun olmasının üzerinden uzun zaman geçmemesine rağmen bunca bilgi birikimi beni çok etkiledi. Hem gündelik hayatımda, hem 2 sene sonraki kariyer hayatıma çok şey kattı. Meslek hayatıma koçluk sayesinde bir adım önde başlayacağım. Seansların bitiminde yanından ayrılırken gerçek anlamda farklı nefes alıyordum. Lisansım bittiği zaman hangi alanda hatta hangi sektörde çalışacağıma karar verdim. Pek konuşmayan bir insandım fakat şimdi bir blogum bile var. Gittiğim seminerlerde konuşmacılarla tanışıp konuşuyorum ve çok daha girişken bir insan oldum. Önyargılarımdan kurtuldum ve özgüvenim önemli oranda arttı. Koçluk süreci, doğru insanla ilerlediğinizde size sizin bile inanamayacağınız derecede şey katıyor. Keşke bunun çok daha önceden farkına varsaymışım. Selin Hanım’a benim ufkumu açıp, at gözlüğümü çıkartıp dünyanın çok daha büyük bir yer olduğunu gösterip, beni globalleştirdiği için kendisine bana verdiği emeğin karşılığını göstererek teşekkür etmeyi diliyorum.”

İ.D. (20) Öğrenci – İşletme Mühendisliği

“Selin Hanım ile tanışana kadar Yaşam Koçluğu’nun herkesin yapabileceği ve herhangi bir yetkinlik gerektirmeyen bir iş olduğunu düşünüyordum. Daha ilk seansta kendimle ilgili hiç beklemediğim farkındalıklar kazandım. 34 yıldır, öylesine yaşıyormuşum hayatımı. Önüme çıkan kapılardan hangisini seçmem gerektiğine çok da kafa yormadan bana en kolay gelen kapıyı açıp yürümeye devam ediyormuşum. Bu yüzden geçmişimle bir türlü barışamadan pişmanlıklarımı yaşayarak tüketiyormuşum ömrümü. Seanslar ilerledikçe yapamadıklarıma değil, başardıklarıma odaklanmayı öğrendim. Hangi kapıyı nasıl seçeceğime karar vermeden önce enine boyuna düşünmeyi ve kendi içime bakmayı öğrendim. En doğru seçeneğin hangisi olduğunu benim zaten bildiğimi, cevapları dışarıda aramamam gerektiğini öğrendim. Bu yüzden artık çevremdekilere “sence ne yapmalıyım?” sorusunu sormayı bıraktım. Kendi kararlarımın sorumluluğunu da almayı öğrendim. Kısaca, hala devam eden seanslarımızın hem özel hayatımda hem de iş hayatımda çok güzel olumlu etkilerini yaşamaya başladım. Kendime olan güvenim arttı, çevremdekiler de bendeki bu yeni pozitif bakış açısının farkına varmaya başladı. Kendisine bana kattığı değerler için teşekkür ediyorum.”

S.B. (36) İnsan Kaynakları

“Selin ile ilk tanıştığımızda, üniversite mezuniyetimin ardından 1 sene geçmesine rağmen hala tam olarak ne istediğime karar verememiştim. Bu yüzden kendisiyle en başta Kariyer Koçluğu için iletişime geçmiştim. Tek sorunumun kariyer yolumu çizmek olduğunu düşünüyorken, seanslarımızda fark ettim ki aslında özel hayatım da sandığım kadar kusursuz değil. Bu gerçekle yüzleşmek en başta hiç kolay olmadı ama Selin’in desteğiyle o süreci en hafif hasarla atlattım. Kariyerimi nasıl şekillendirmek istediğime de karar verdim. Şu anda bulunduğum konumdan ve kendime koyduğum hedeflere her geçen gün biraz daha yaklaşıyor olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Sadece seanslarla kısıtlı kalmayan, 1 saat dolunca “süre doldu” diyerek bitirilmeyen ve her ihtiyacım olduğunda ulaşabildiğim bir koçluk süreci içinde olduğum için şanslı olduğumu düşünüyorum. Teşekkürler.”

Ç.Y. (27) Mühendis

“İlk duyduğumda işe yarayıp yaramayacağından ben de emin değildim herkes gibi… Ta ki ilk görüşmede gönül rahatlığıyla içimi hiç çekinmeden doyasıya anlatıncaya kadar, ilk edindiğim izlenim rahatlıkla anlatıp içini boşaltmanın verdiği dinginlik; yükün yayılması gibi bir şey… Sonra o sihirli sorularla karşılaşmak; kendi sorunlarına karşındakinin sana sorduğu sorularla çözüm geliştirme süreci, sanki sorunu sen çözüyormuşsun gibi fakat aslında fark ediyorsun soruların içinde cevapların, çözümlerin gizli olduğunu… Kişiye kattığı önemli bir sonuç da görüşmeler, seanslar ilerledikçe anlatırken çözümlerin artık kendiliğinden ortaya çıkması, ne yapman gerektiğini daha kolay bulman… Ama koçun hayatına kattığı en önemli özellik sorulursa; başta hiç aklına gelemeyecek bakış açılarını kazandırması, hayata çok farklı pencerelerden bakmayı göstermesi, bana çok farklı perspektifler katması..”

S.G. (25) Avukat

“Selin Hanım’la tanışmadan önce, bir yaşam koçunun insanın hayatına yapabileceği katkılarla ilgili hayli şüpheciydim; fakat ilk seansımızın ardından hızla, hayatımın çeşitli alanlarında belirgin değişimler yaşamaya başladım. Üniversiteden yeni mezun olmuş, geleceğe dair hayatı belirsizliklerle dolu, hayalleri olan fakat bunlara nasıl ulaşabileceğini bilmeyen bir danışan olarak, Selin Hanım’la düzenli buluşmalarımızın kendimi, sorunlarımı ve potansiyelimi fark etmemi sağladığını ve tüm bu farkındalığımla hayatımdaki sorunları hangi yollarla aşacağımı belirleyerek geleceğe uzanan bir yol haritası çizmemi sağladığını söyleyebilirim. Bugün kariyer hedeflerimde, günlük hayatımın düzeninde, insanlarla ilişkilerimde ve kendi iç hesaplaşmalarımda ilk seansımızda bulunduğum noktanın hayli ilerisindeyim ve her seansta biraz daha ilerlediğimin farkındayım. Tüm bu yolculuğumda yanımda olduğu için Selin Hanım’a çok teşekkür ederim.”

F.Ç. (30) Sosyolog

“Selin ile ilk konuşmamızda aklımdaki kariyerim, mesleğimde hangi yetilerimi kullanacağım ve hayallerimle ilgili daha nice sorular adeta bir Katrina’ya uğramıştı. Ben ise onun deyimiyle 2 saattir geciken otobüsün gelmesini ‘Ama o kadar zaman, emek verdim diye!’ daha da bekliyordum. Bu gelmeyen otobüs akademik çalışmaların sonuçlarıydı. Selin danışanlarının problemlerini çok çabuk analiz edip, karmaşıklığı çok basit bir dille geri bildirim yapan bir koç. Bu herkesin anlayabileceği tarzda açıklama, kişinin seçimlerini kolaylaştırmada inanılmaz yardımcı olduğunu tecrübe ettim. Cesaret, hayallerinin peşinden sürüklenme zaten sorunun nerede yattığını anladığınızda kendiliğinden geliyor. Selin’in koçluğunun paha biçilemez yönü nerede içinizdeki dinamik, renkli hayallerini ve ne istediğini bilen tutkulu sizi kitleyen noktalardan odağınızı döndürmenizi sağlamak . Ben Selin’in bana uyguladığı bir testin üzerinde konuşmamızdan sonra kesinlikle mesleğimi değiştirmeye karar verdim. Kendisine zaman ayırdığı için ve beni ketleyen önemli bir taşı kaldırmama vesile olduğu için çok teşekkür ederim.”

G.B. (25) İhracat Satış Sorumlusu

“Selin Hanım’la ilk seansımızı gerçekleştirmeden önce kariyer koçluğunun çok da işe yarayacağını düşünmüyordum. Ancak hiç de beklediğim gibi olmadı. Tecrübesi ve samimiyeti sayesinde her şeyden önce kendisine güven duymamı sağladı. Uzunca bir süre işsiz kaldıktan sonra mecburen sevmediğim işlerde çalışmaya başlamıştım. Ancak istediğim doğrultuda bir iş de bulamıyordum. Tamamen umudumu kaybettiğim bir noktada Selin Hanım’la tanıştık. Selin Hanım her şeyden önce nerelerde hata yaptığımı gösterdi ve neler yapmam gerektiğini çok güzel bir şekilde görmüş oldum. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz seansların ardından gerçekten de istediğim pozisyonda bir işe girdim. Kendisinin bir yazısında da belirttiği gibi ‘Arzu ettiğin şeyler beklemekten vazgeçtiğin anda gerçekleşir. Bu, hayatın sen bakarken soyunamıyorum deme şeklidir’ (Shutter Island filminden). Selin Hanım’a hayata sadece bakmakla yetinmeyip istediklerimin ardından gitmemi sağladığı için teşekkür ederim.”

S.Y. (32) Danışman

“Özellikle teşekkür etmek istediğim bir konu var, o da daha üç seans olmasına rağmen kendimi daha iyi, daha güçlü ve özgüvenli hissediyorum. Eşim de bunu hissetmiş. Artık değerlerimi biliyor ve plan yaparken bunları da göz önünde tutarak yapıyorum. Tekrar teşekkür ederim.”

B.Y. (33) Makine Mühendisi

“Kariyerimin önemli bir durağında, uzmanlığınızla ve nezaketinizle, yolumu bulmamı sağladığınız ve aydınlattığınız için teşekkür ederim. İnsan Kaynakları çalışanı olarak adaletiniz ve insanlığınız etkileyici. Keşke işverenler şirketlerde sizin gibi koçluk hizmeti verebilseydi.”

R.P. (44) Bankacı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s