selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Kendine en uygun kariyer hedeflerini 12’den vuracak bir OK atabilmek

Yorum bırakın

İngiltere’de yaşayan İngiliz bir baba, oğlunun meslek seçim sürecinde koçluk yapmam için bana ulaştığında çok şaşırmıştım. O an, gerçekten uzmanlık denen şeyin dünyanın her yerinden ulaşılabilir olması gerektiğini düşündüm. Sadece kariyer koçluğu için konuşmayalım, dünyanın her yerinde farklı farklı uzmanlık alanları var ve teknolojinin mesafeleri azaltması her birimiz için bu uzmanlıkları daha ulaşılabilir kılıyor.

En sık gelen sorulardan biri de İstanbul dışındakilere koçluk anlamında nasıl destek verebileceğim.

Cevabım çok kısa: Teknolojiyle. 🙂

Bugüne dek Avustralya’dan İngiltere’ye, Kocaeli’den Gaziantep’e dek pek çok lokasyondan kişiye, hedeflerine ulaşma niyetinde olup da destek ihtiyacı duyanlara Online Koçluk yaptım.

Koçluğun ilk çıkış noktalarından biri olan Amerika’da koçluk seansları en fazla telefonla yapılıyor. Görüntü de yok, sadece ses var. İlk okuduğum koçluk kitabında hep telefon konuşmalarından bahsettiğinde şaşırmıştım. Danışanın nefes alışverişinin değişmesinden, konuyla ilgili derinleşmesi gerektiğini anladığını yazıyordu. Hatta tamamen email üzerinden yapılan koçluk modelleri de var. Çözüm bulmak isteyen işin içine birazcık yaratıcılık kattı mı, dünyalar dize gelir, çözüm çocuk oyuncağı olur. Uzun süredir görüştüğüm bazı danışanlarıma acil durumlarda whatsapp üzerinden “güçlü sorular” sorarak mini koçluklar yaptığım doğrudur. 🙂

İnternet üzerinden yapılan görüntülü koçluk seansları zamanı verimli kullanmak açısından faydalı oluyor. Yüzyüze görüşmelerimi İstanbul’un her iki yakasının tam ortasında, 4. Levent’te yapsam bile, danışanlarımın çoğunluğu tam zamanlı bir işte çalışan kişiler olduğundan akşamları iş çıkışında görüşmemiz gerekiyor ve akşam trafiğinde ulaşım iyice zorlaşıyor. Bu nedenle İstanbul’da olmasına rağmen online seansları tercih eden danışanlarım da var. Örneğin, akşam olsa da eve gidip çocuğumu görsem diyen bir “anne” danışanım vardı. Çocuğu 20:30’da uyuyordu ve biz de o uyuduktan sonra yapıyorduk görüşmelerimizi. İstanbul’da yaşadığından dolayı normalde yüz yüze görüştüğümüz ve ayağı kırıldığı için, kar yağdığı için, çocuğu rahatsız olduğu için seansımızı online olarak gerçekleştirmek zorunda kaldığımızda aslında yüzyüze ile Skype üzerinden koçluk arasında fark olmadığını deneyimleyip ilerleyen süreçte online koçluk ile devam etmek istediğini belirten danışanlarım da oldu. İzmir’de yaşayan bir yöneticiyle görüşmelerimizin tamamını öğle aralarında internet üzerinden yaptık.

Onlar bu durumu nasıl ifade ediyor diye merak ettim ve görüşlerini rica ettim, dediler ki:

“Selin ile yaptığımız koçluk görüşmelerinden sonra hayatımda çoğu şey değişti. En başta sadece yeni bir yönetici olmanın zorlukları nedeniyle koçluk almak istemiştim ama görüşmeler başladıktan sonra özel hayatımda da farklı sorunlar yaşadığımı fark ettim ve zamanla hepsine dokunan görüşmeler yaptık. Aslında yaşadığım şehir olan Antalya’da da çok fazla koç var ama özellikle kariyer koçluğu almak istediğim için farklı bir çözüm üretmem gerekiyordu. Sonra Selin’e ulaştım ve çok basit bir çözüm sundu. Zaten zor olan hayatımda koçluğu hangi araya sıkıştıracağım derken, benim uygun saatlerime göre anlaştığımız ve internetten yaptığımız koçluk seansları hayatımı zorlaştırmadı aksine zaman yönetimime de çok katkı sağladı. Üstelik kendi evimde yani en rahat hissettiğim alanda bu görüşmeleri yapmak da, Selin’in deyişiyle “kendimi açmam”ı kolaylaştırdı, kendime karşı dürüst olamadığım konularda cesaretim arttı.”

T.Ç. (39, Endüstri Mühendisi, Antalya)

“Selin’e ilk mailimi yurt dışında yakaladığım bir fırsat için bir türlü karar veremezken attım. Kafamda kendimle ilgili boğuşmakta olduğum yüzlerce sorunun yanında koçluk almakla ilgili 2 kocaman soru vardı: ‘Bu koçluk olayı gerçekten işe yarayacak mı?’ ve  ‘Yüzyüze olamayacağız, uzaktan nasıl olacak ki?’

Sorularımın cevaplarını birkaç seans sonra kendiliğinden aldım. ‘Bu koçluk işi gerçekten işe yarıyor!’ Selin’in desteği ile hayatımda meydana gelen ve hala gelmekte olan değişiklikleri mutlulukla yaşıyorum. Kendimi keşfetmek için bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorum. Ve bu yolculuğu doğru bir rehber ile yapıyor olmak benim için büyük bir şans. 

Diğer sorumun cevabına gelince: ‘Çoğunlukla Skype ile, teknolojinin azizliğine uğrarsak telefonla bile kilometrelerce ötelerden bana yüzyüzeymişiz gibi hissettiriyor! Bazen gün içinde kafama takılan şeye mesaj ya da maille de destek oluyor.’

Nerede olursam olayım her seans boyunca -nasıl yapıyor bilmiyorum:)- kendimi evimde gibi hissediyorum:) Yürekten teşekkürler!”

G.B. (27, Bilgisayar Mühendisi, Londra)

Özetle,

  • Düşünceler arasında kaybolmuş hissediyorsanız,
  • İçinizde eskiden beri var olan o lider ruh, artık kendinize bile liderlik edemiyorsa,
  • Kariyerinizle ilgili ne istediğinizi bilemiyorsanız,
  • Geleceğinizi düşünürken baskı veya stres altında hissediyorsanız,
  • Yaşadığınız duygular veya çevrenizden gelen yorumlar nedeniyle özgüveninizin düştüğünü fark ettiyseniz,
  • Kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey olarak var olabilmenin yolunu arıyorsanız,
  • Her gün gitmek zorunda olduğunuz yere gitmek işkence gibi geliyorsa,
  • Hayatınız boyunca size kendinizi mutlu hissettirecek kariyer yolunu hemen şimdi çizmek istiyorsanız,

Her nerede olursanız olun, online kariyer koçluğu ile hayatınızda fark yaratmak, hedeflerinize doğru hızlıca giden bir OK atabilmek için Coach the Professional Ltd sayfasını inceleyebilir, karar verdiğiniz hizmetle ilgili randevu alabilirsiniz.

online-kocluk

Unutmayın:

“Nereye gideceğini bilmiyorsan, gittiğin yolun bir önemi yoktur.”

Alice Harikalar Diyarı’ndan…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s