selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Mutluluk, Neredeyse Burnunuzun Ucunda!

1 Yorum

Robert Waldinger’in mutluluk hakkındaki bilgi dolu TED konuşmasını henüz izlemediyseniz, biraz özet vereyim, sonra zaten izlersiniz. 🙂

“Hayatı güzelleştiren şey nedir?” sorusuyla yola çıkıp, şu anda bilinen en uzun süreli mutluluk araştırması olma özelliği taşıyan araştırma 1938’de Harvard Üniversitesi’nde başlamış. “Harvard Yetişkin Gelişimi Çalışması” ismi verilen bu araştırma yaklaşık 75 yıl boyunca 724 erkeğin hayatını, yetişkinlikten ölüme kadar izlemiş. (Araştırmanın bence bir handikapı sadece erkekler üzerinde olması fakat sene 1938 olunca, neden kadınları dahil etmediklerini anlamak da zor değil.)

Konuşmayı yapan Robert Waldinger, Harvard’daki araştırmanın 4. nesil yöneticisi. E kolay değil tabii, araştırma 75 yıl sürünce, birkaç kez el değiştirmiş.

Araştırmada çıkan 3 basit sonucu hayatımıza uyarlamak için neler yapmalıyız?

1- Yakınlarınızla aranızda güçlü bağlar kurun.

Katılımcıların eşleri, aileleri, arkadaşları ve içinde yaşadıkları toplum ile ilişkileri incelenmiş, bunun sonucunda güçlü bağlar kurabilenlerin daha mutlu ve sağlıklı bir hayata sahip olduğu gözlenmiş.

2- Duygusal açıdan tatmin olduğunuz ilişkilerinizi sürdürün.

50 yaşına gelenler arasında kimlerin en uzun yaşayacağını öngörmek için yapılan çalışmada, yaşam süresini belirleyen en önemli faktörün kolesterol seviyesi değil, ilişkilerinde ne kadar tatmin duydukları olduğunu tespit etmişler! 80 yaşında en sağlıklı kişilerin, 50 yaşında en tatminkar ilişkilere sahip olanlar olduğu görülmüş.

3- Sizi destekleyen bir eşle sağlam bir beraberlik kurun.

İlişkiler beyin sağlığınızı da etkiliyor. 50 yaşına kadar sağlam evlilikler veya uzun süreli beraberlikler yaşayanların hafızalarının yaşamayanlara göre daha iyi olduğu görülmüş.

Daha önce okuduğum başka bir araştırma, insanların hayatı boyunca en mutsuz dönemlerinin evlendikten sonraki ilk 1 sene olduğunu gösteriyordu. Sanırım sorun evlenmekte değil, doğru seçimi yapamamakta. Doğru kişiyi bulur ve hayatınızı onunla sürdürürseniz daha kaliteli bir yaşamı son demlerinizde de deneyimleyebilirsiniz yani.

Robert Waldinger’in de videonun sonunda hatırlatacağı gibi, Mark Twain der ki:

“Hayat öyle kısa ki; tartışmalara, özür dilemelere, kıskançlıklara, hesap sormalara zaman yok.”

Konuşmanın tamamını izlemek için buyrunuz:

One thought on “Mutluluk, Neredeyse Burnunuzun Ucunda!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s