selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Daha Güçlü Akıl Sağlığı İçin Yapabileceğiniz En Basit Şey

1 Yorum

Ruh sağlığına ek olarak mental ve fiziksel olarak da daha iyi olmanın kapılarını açan bir, hatta iki araştırmadan bahsedeceğim. Stanford’da yapılan bir araştırma ve Edinburgh Üniversitesi’nde yapılıp British Journal of Sports Medicine’da yayınlanan başka bir araştırma bize gösteriyor ki, akıl sağlığımızı daha iyi bir noktaya taşımanın en basit ve en ekonomik yöntemi doğayla buluşmak.

Bir parkta yürüyüşe mi çıkarsınız, sahilde bir çay bahçesinde simit mi yersiniz, yoksa yol kenarı peyzajında pikniğe mi gidersiniz bilmiyorum fakat bir şekilde doğayla buluşmanız şart. Araştırmalardan biri, ormanlık alanda yapılan yürüyüşlerin depresyon riskini azalttığını, diğeriyse kırsal alanda yaşayanların anksiyete riskinin %20 daha düşük olduğunu belirtiyor.

Metropolde yaşamak elbette zor; gürültüsü ayrı, kirli havası, trafiği ayrı… Tüm bunlar zihinsel yorgunluğa doğrudan neden oluyorken bir parkta veya ağaçlık alanda yapılacak 800 metrelik bir yürüyüş bile zihnimizin yorgunluğunun hafiflemesini sağlayabiliyor. İstanbul’un göbeğinde, kulelerin arasında yaşayan biri olarak o ağaçlık alanların öyle kolay bulunmadığını biliyorum ve yine de, öğle arasında yemek sonrası bile olsa en yakın ağaca doğru bir kısa yürüyüşün mümkün olduğuna inanıyorum.

Sizin olduğunuz yerde 1 tane bile ağaç, 1 metrekare bile çimen yok mu? Üzülmeyin sizi de düşünmüşler.

İskoçyalı araştırmacılar, hastanenin pencereleri yeşillik alana bakan kısımdaki hastaların daha hızlı iyileştiği sonucuna ulaşan bir çalışma da yapmışlar. Sonraki aşamadaysa, illa gerçek yeşilliğe bakmak gerekmediğini, manzara resimlerine bakmanın da anksiyete ve ağrıları azalttığı bilgisine ulaşmışlar.

Yeni Zelanda ve ABD’li araştırmacılarsa sadece yeşile değil, doğanın maviliğinin de insan zihnine iyi geldiğini tespit etmişler. Veriler, okyanusu seyretmenin depresyon riskini azalttığı gibi yaratıcılığı da artırdığını gösteriyor. Araştırmanın yapıldığı bölge itibarıyla onlar okyanus diyor fakat bana kalırsa deniz, boğaz, nehir, göl vs de aynı dinginleşmeyi sağlıyor.

Geçtiğimiz haftalarda yeni yıl için yeni hedefler belirleyerek onları nasıl gerçekleştirebileceğinize dair yöntemlerden bahsetmiştim. Umarım bu yazının da etkisiyle hayatınıza doğayı daha fazla dahil edebileceğiniz hayaller de kurarsınız. Zira, her geçen gün “doğa” denilen mevzunun çetrefilleştiği kentlerimizde temiz havaya ve berrak manzaralara ulaşmak zorlaşıyor ve bizler elimizde olduğu kadarını korumak ve artırmak için önemsemeye bir yerden başlamak zorundayız.

One thought on “Daha Güçlü Akıl Sağlığı İçin Yapabileceğiniz En Basit Şey

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s