selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Bir Zombiyi İşe Almak

Yorum bırakın

Başlıktaki sözcüğü bir aday veya yeni çalışan için kullanmak etik açıdan pek yerinde olmasa da, hatalı bir işe alımın sonuçlarını anlatmak için oldukça uygun bir kullanım. ABD menşeili işe alım firması Vitamin Talent tarafından hazırlanan infografikte bu hatalı işe alımların, diğer bir deyişle zombilerin şirkete maliyeti tek tek yer alıyor. Her bir pozisyon için internette ilan yayınlatmak ile başlayan maliyet süreci mülakat için harcanan süreyle devam ediyor. İş alım ve yerleştirmenin ardındansa oryantasyon süreci için harcanan iş gücü ve materyal maliyeti, üzerine bir de yeni çalışana bu süreç boyunca ödenen maaş ekleniyor. Infografikte yer alan yüzdelikler ortalama maliyeti gösteriyor. Sizin şirketinizde durum çok daha farklı olabilir. Örneğin işe alım yöntemi olarak yüksek fiyatlı kişilik testleri kullanıyorsanız (buna rağmen hatalı yerleştirme yapılıyorsa durum daha vahim tabii) ve oryantasyon süreciniz uzun süreli ve aynı zamanda diğer çalışanların zamanından da harcıyorsa o zaman bu hatalı yerleştirme maliyet oranında ortalamayı yükselten firmalardan birisiniz demektir.

Bunun yanında, yeni bir çalışanın şirkete fayda sağlamaya başlamasının zaten hemen başlayan bir süreç olmadığını unutmamak gerekir. Yeni bir çalışan ilk 3 ayda şirketten ayrılırsa direkt zarardır. 3 ila 6 ay arasında ayrılırsa kar-zarar birbirini dengeler. Yani yeni bir çalışan ancak 6’ncı ayını tamamlayınca şirkete kar ettirmeye başlar. (Tabii ki pozisyona, departmana ve şirket yapısına göre değişiklik gösteren rakamlar bunlar, ve kullandığım değerler ortalamadır.)

Özetle, ister “ölü işe alım” deyin isterseniz “zombi yerleştirme”, yanlış işe alım süreci, yanlış işe alım uzmanları, yanlış prosedürler veya şirket yapıları sebebiyle ne yazık ki hatalı bir süreç tetiklenmiş oluyor. Bu sebeple, gerek kurumsallaşamamış “torpil” mekanizmaları, gerek yaptığı işe yeteri kadar önem vermeyen İnsan Kaynakları çalışanları bilinçlenmeli ve 15-20 dakikalık mülakat, adayı tanımak için mümkün olduğunca verimli şekilde değerlendirilmeli, mümkünse dışarıdan karakter ölçüm yardımı alınmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s