selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Sıradışı Mülakat Sorularının Bir Amacı Var!

2 Yorum

“İş Görüşmelerinde En Sık Karşılaşılan 40 Soru ve Cevapları”, “En Zor 10 Mülakat Sorusu” gibi sürekli aynı soru ve cevaplardan bahseden kitap ve yazılardan siz de sıkıldıysanız, veya “biraz da en sıradışı soruları görelim” derseniz işte Glassdoor‘un 2011 yılında hazırladığı “En Tuhaf 25 Mülakat Sorusu” derlemesi içinden Mashable‘ın daha da tuhaf bulduğu 9 soru ve soran firmalar:

“Bir cuma günü saat 14:30’da San Fransisco’da kaç kişi Facebook kullanıyor?” – Google’da Bayi İlişkileri Yöneticisi adayına soruldu.

“Almanlar dünyadaki en uzun boylu insanlar olsaydı, bunu nasıl kanıtlardınız?” – Hewlett-Packard’da Ürün Pazarlama Yöneticisi adayına soruldu.

“20 adet imha edilebilir (belirli bir yükseklikte kırılan) ampul ve 100 katlı bir bina verilse, ampullerin hangi yükseklikte kırılacağını nasıl belirlerdiniz?” – Qualcomm’da Mühendis adayına soruldu.

“Dünyadaki açlığa nasıl çözüm bulurdunuz?” – Amazon.com’da Yazılım Geliştirme adayına soruldu.

“Suyla dolu büyük bir deposu olan bir sandaldasınız, çapayı attınız (zinciri sandalın en alt kısmı boyunca duracak kadar uzun). Depodaki su seviyesi yükselir mi alçalır mı?” -Tesla Motors’da Makine Mühendisi adayına soruldu.

“Lütfen ‘divertikülit’ sözcüğünü heceleyiniz.” -EMSI Mühendislik’te Muhasebe Yöneticisi adayına soruldu.

“Elinizde bir çiçek buketi var. Aralarında 2 gül, 2 papatya, 2 lale var. Elinizde kaç çiçek var?” – Epic Systems’de Kurumsal Proje Yöneticisi/Uygulama Danışmanı adayına soruldu.

“Meclis’teki soytarılar hakkında ne düşünüyorsunuz?” – Consolidated Elektrik’te Yönetim Stajyeri adayına soruldu.

“Bir Microsoft Ofis programı olsaydınız, hangisi olurdunuz?” Summit Yarış Ekipmanları’nda E-Ticaret adayına soruldu.

Evet oldukça ilginç sorular, bir kısmı çocukken rastaldığımız “Zeka Soruları” kitaplarından alınmış, bir kısmıysa muhtemelen bir tek doğru cevabının olmadığı sorular. Ancak hepsinin bir tek ortak amacı var: Adayın nasıl bir karakter tipi olduğunu keşfetmek. Bir mülakatta karşınıza çıkan soruların büyük kısmı cevapta ne söylediğinizden çok nasıl söylediğinizi gözlemlemek için sorulur. Bu yüzden dünyanın en eski klişe sorusu olan “Issız bir adaya düşsen yanına hangi 3 şeyi alırdın?” gibi amaçsız görünen sorunun bile daha derinde mantıklı bir amacı var. Bu soruya direkt “tuzlu suyu tatlı suya dönüştürme cihazı, pil şarj aleti ve çakmak” cevabı vermenizin bir anlamı vardır evet. Ancak bu soruya “hangi coğrafi bölgede yer alan hangi adaya düştüğüme bağlıdır.” cevabı vermek bambaşka anlamlar çıkarılmasına sebep olur. Soruya soruyla yanıt vermek, net cevaba ulaşmadan önce detayları analiz etmeye çalışmak çok daha farklı bir anlam ortaya koyar. O yüzden bana kalırsa, aday olarak bu tür sorularla karşılaştığınızda “acaba ne cevap verirsem doğru olur” diye stratejik düşünmeye çalışmak yerine, gerçek kişiliğinizi göz önünde bulundurarak cevap verin. Aksi takdirde kendinizi aslında hiç de uygun olmadığınız bir pozisyonda çalışırken bulabilirsiniz. Öte yandan, görüşmeci olarak bu soruları soracaksanız da, ki bu işi yapmaya yeni başlayanlarda ego tatmini amacıyla bilinçsizce oluşabilecek bir risktir, hangi amaçla hangi soruyu soracağınızı önceden düşünmeden sormayın. Zira bu durumda hem adayı gereksiz yere strese sokarak görüşmenin ilerleyen kısmında adayı tanıma şansını elinizden kaçırabilir, hem de genel olarak pozisyona uygun adayı arama yolunda yanlış adımlar atmış olabilirsiniz.

Araştırma kaynağı için: http://mashable.com/2011/12/27/glassdoor-interview-questions-2011/

2 thoughts on “Sıradışı Mülakat Sorularının Bir Amacı Var!

 1. bazı soruların doğru cevabı yok, ok… peki bu cevaplar hangi analitik düzlemde incelenip değerlendirildikten sonra aday eleniyor? bu yöneticinin kendine sadık, ayağını kaydırmayacak ekip kurması için geliştirilmiş anlık yorumlar değil mi?

  • Selam Burak,
   Burada amaç adayın düşünme şeklini belirlemek. Yazının sonunda da belirttiğim gibi en sağlıklısı bu iş için hazırlanmış nesnel testlerden faydalanmak ancak bu mümkün değilse adaya hazırlanarak gelemeyeceği beklenmeyen sorular sorarak pozisyona uygunluğu test edilebilir. Burada amaç sadece sadakat ve kariyer hırsını ölçümlemek değil. Yazıdaki ıssız ada sorusu örneği üzerinden gidecek olursak; direkt 3 nesneyi söyleyen aday, hızlı düşünüp karar alabiliyor demektir. (ıssız ada muhtemelen üzerinde daha önce düşünülmüş bir sorudur, sadece örnek olarak kullanıyorum) Operasyonel pozisyonlara yerleştirilebilir. Düşünerek, sorular sorarak yaklaşıyor ve içinde bulunduğu durumun bir sonraki adımını da sorguluyorsa proaktif yaklaşım gerektiren pozisyonlar için uygundur; yöneticilik gibi. Net bir cevap vermekten kaçınıyor, politik yaklaşımda bulunuyorsa o durumda satış, müşteri ilişkileri gibi pozisyonlar için uygun olduğu düşünülebilir. Örnekler elbette çoğaltılabilir.
   Dolayısıyla bu, kendi içinde analitik bir açıklaması olan yorum yapma şekli.
   Umarım açıklayıcı olmuştur:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s