selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Dünyanın En Başarılı İşe Alımcıları Neyi Diğerlerinden Farklı Yapar?

Yorum bırakın

Başarılı bir işe alımcı;

  1. Adaydan beklenen performans kriterlerini açık ve net olarak belirtir, adayın da bunların her birini bildiğinden emin olur. Performansa yönelik görev tanımı diyebileceğimiz bu 4-5 kritik performans kriterinin, kişinin başarısının ölçülmesinde yüzdelik olarak ne kadar etkili olacağı da belirtilerek iyice somutlaştırılmalı.
  2. İşe alım sürecine mutlaka tam olarak kendini vermeli. Geçtiğimiz ay katıldığım ve Masters International tarafından verilen Mülakat eğitiminde de üzerinde dura dura konuştuğumuz ve çoğu işe alımcının önemsiz gördüğü bir gereklilik bu. Bazen işe alımda karar sahibi olan bir kişi CV’yi ilk kez adayın karşısında mülakat salonunda görebiliyor. Oysaki olması gereken adayla o henüz görüşmeye gelmemişken tanışılması, mülakat sonrasında da bu tanışma sürecinin sürdürülmesi. Sosyal medya bunun için bulunmaz nimet, kullanılmalı bence.
  3. Deneyimdense potansiyele değer verilmeli. Evet bazı temel beceriler elbette zorunluluk ancak bundan ötesinde “yapmış olmak” değil “yapabilir olmak” aranmalı. Siz zehir gibi bir Satış Temsilcisi adayını “ama daha önce hiç cep telefonu satmamış kiii” diyerek reddederseniz potansiyelini gözmezden gelmiş olursunuz.
  4. Görev tanımı gerekliliklerine %100 uyan birisini aramak yerine, görev tanımını “doğru aday”a uyarlayabilirsiniz. Harika bir adayı şirketinizin katı kariyer planlama stratejisi yüzünden kaçırmak yerine çerçeveyi ne kadar esnetebileceğinizi hiç araştırdınız mı?
  5. Tüm işe alım kararlarına dair sonuçların sorumluluğunu üstlenin. Sonuç başarılı da başarısız da olsa karara etkisi olan herkesin sorumluluğu aynı.

The Adler Group kurucusu Lou Adler’in “The Essential Guide for Hiring & Getting Hired” kitabında bahsettiği maddelerden yola çıkarak yazdım. Kitapta beğendiğim farklı bilgiler de var, onları da paylaşacağım. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s