selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Ayağında Gülle Olan Psikoloğa, Önünde Duvar Olan Koça…

Yorum bırakın

Koçluk; kişinin belirlediği gerçekçi hedeflere stratejik bir plan dahilinde ulaşılmasını sağlayan eylem odaklı profesyonel bir disiplin, çözüm odaklı, interaktif bir süreçtir. Yaşam koçu; sizi hızlı ve etkili bir şekilde hedeflerinize ulaştırmaya odaklanır. Yaşam koçu; size tavsiyede bulunmaz, herhangi bir düşünceyi ya da eylemi empoze etmez. Koçluk süreci içinde kişi kendi için en sağlıklı olanı ve kendisini en mutlu, huzurlu kılacak olanı bulur. Koçluğun tedavi etmek gibi bir fonksiyonu yoktur, geliştiricidir. Koçluk almaya karar verdiğiniz andan itibaren hayallerinize, isteklerinize, gerçekçi hedeflerinize ulaşmak için bir tür yolculuk yaparsınız. Bu yolculukta yaşam koçunuz; yol arkadaşınız olur. İstediğiniz yere en sağlıklı, hızlı ve etkin şekilde ulaşmanızı sağlar. Koçunuz; yol arkadaşınız olarak kendi potansiyelinizi keşfetmenizi ve ortaya çıkarmanızı destekler. Farkındalığınızı artırır. Olaylara, kişilere bazı teknikler kullanarak farklı açılardan bakmanız için yardımcı olur. Bir hayaliniz, hedefiniz yoksa; hayattan tatmin olmanız, mutlu olmanız için ne istediğinizi bulmanıza yardımcı olur. Sizi motive eder.

Hedeflerinize giden yolda kendinize inşa ettiğiniz duvarları, güçlü sorular sorarak görmenizi sağlar, ardından da o duvarları nasıl aşacağınıza karar vermenizi amaçlar. Hocam Nuri Murat Avcı’nın bu konuda bir sözü der ki “Ayağında gülle olan psikoloğa, önünde duvar olan koça danışmalıdır.” Yani koç, bir psikolog gibi çözümleri geçmişte arama yöntemini kullanmaz. Bir koç için önemli olan daha güzel bir yarını bugün inşa edebilmektir.

Yaşam Koçluğunda koçun doğruları değil sizin doğrularınız hayata geçirilir. Yapılan çalışmanın esası, sorularla duruma yeni açılardan bakmanızı, daha önce farkına varmadığınız çözümleri görmenizi sağlamaktır. Yaşam koçu bir rehberdir. Hedefe varış ancak koçla birlikte yürümeniz, kararlaştırılan haftalık uygulamaları yerine getirmenizle mümkün olur. Koçluk bireysel öğrenimin artmasını sağlar ancak koçluk öğretmenlik değildir. Koçluk iyi dinleme, yansıtma, soru sorma ve kişiye odaklı bilgi toplamaktır. Profesyonel Koç size kendinizi farklı durumlarda nasıl değerlendirip düzeltebileceğiniz konusunda yardımcı olur. Bu sayede kendi davranışlarınızı yönetir, kendi sorularınızı sorar ve adım atmak için doğru cevapları verir hale gelirsiniz.
Koçunuz olarak, ben:
  • Gerçekten ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemeniz için sizi cesaretlendireceğim.
  • Kendi başınıza şimdiye kadar yaptığınızdan daha fazlasını yapmanızı isteyeceğim.
  • Daha çabuk sonuçlar elde edebilmeniz için odaklanmanıza yardımcı olacağım.
  • Size daha fazlasını gerçekleştirmeniz için gerekli araçları, desteği ve yapıyı sağlayacağım.
  • Koçluk etik kurallarına uyarak seanslarımızı gizlilik sebebiyle üçüncü kişilerle paylaşmayacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s