selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İstifa Etmenin Mutsuzluğuna Çözüm Olacağına Emin misin?

2 Yorum

Çalışanların %82’si genel mutluluğunu iş hayatındaki memnuniyete bağlıyor.

25-34 yaş grubunun %40’ı istifa etmeyi düşünüyor.

Şu anda bunu okuyan kişilerin tahminimce %87’si kendilerini iyi hissetmiyor. Sabahları alarm çaldığında “haydi kalkıp hazırlanayım da biricik ofisime gidip çalışayım” diye değil; “acaba 10 dakika daha uyusam geç kalır mıyım? Bugün hastayım deyip gitmesem mi ki?” diye düşünüyor öncelikle.

Bir şekilde mutsuz hissediyorlar, bir şeyler doğru gitmiyor diye düşünüyorlar. Mutlu giden bir ilişkisi olmayanlar esas sebebi buna bağlıyor. Özel hayatları mutluluk vermeyenler ise işlerini günah keçisi olarak seçiyor; “mutsuzum, hmm demek ki işimi sevmiyorum, o zaman işimi değiştirirsem mutlu olurum! Çözümü buldum!” ve ayakları işe giderken geri geri gidiyor. Biliyorum çünkü ben de yaptım daha önce.

Çoğu zaman bilinçsizce bu bağlantıyı kuruyoruz. Böyle düşünmek basit yol. İnsan beyni kompleks bir yapıya sahiptir, doğru kullanıldığında mükemmel bir sistemdir. Ama basit düşünmek, akla ilk geleni yapmak kolaydır. İnsanoğlu kolaycıdır. Elimizde bir sonuç var (mutsuzluk hali), ortada görünen bir sebep var (mutsuzluk veren iş). O halde düşünmeye gerek yok!

Oysaki ortada görünen sebebin ötesinde zihnimizde inanılmaz derinlikte bir bilgi ve düşünce yumağı var. Nöronlar mutsuzluğun esas sebeplerini zihnin o kadar da kolay ulaşılmayan bölgelerine saklıyor; kendince değerli olan bilgiyi dış dünyanın tehlikelerinden koruyor.

Hatta mutsuzluk çoğu zaman bukalemunun doğada kendini görünmez kılma refleksi gibi. “Mutlu görünen kişilere nazar değdiriyorlar, o zaman mutlu olduğumu belli etmeyeyim” benzeri düşüncelerle doğduğumuzdan beri kendimizi kapatmaya, içimizi göstermemeye o kadar alışmışız ki, mutlu olduğumuz halde bazen kendimizi bile mutlu olduğumuz halde mutsuz olduğumuza inandırabiliyoruz.

En nihayetinde şuraya varıyoruz:

MUTSUZUM.

İŞİMİ ÇOK DA SEVMİYORUM.

DEMEK Kİ BU YÜZDEN MUTSUZUM.

İSTİFA EDEYİM.

O ZAMAN MUTLU OLACAĞIM.

Ben de diyorum ki; HOOP arkadaş!

Dur bir konuşalım önce…

İstifa etmek istediğin şeyin o iş olduğuna emin misin? Kendinden kaçmanı, hayatının tamamını değiştirmeni ve geçmiş pişmanlıkları ortadan kaldırmanı sağlayacak şey bu istifa mı gerçekten?

Konuştuktan sonra kararı birlikte verelim. Eğer yine de “evet istifa etmek benim için tek çıkış yolu” diyorsanız onu da birlikte yapalım.

İstifaya karar verenler için şunları da konuşalım;

 • Çalışırken iş aradığını çaktırmamanın yolları.
 • Köprüleri yıkmadan ayrılma taktikleri.

Peki bunları ne zaman, nerede mi konuşacağız?

Şimdilik ilk tarihimiz 22 Şubat 2014 Cumartesi günü, beni neşelendiren ortamıyla Urbanstation’da gerçekleştireceğiz.

Liderlik Ruhu’nun düzenlediği “Konuşuyoruz” programı kapsamında yaklaşık 3 saatlik bir “eğitim etkinliği” olacak. Ben konuşacağım. Siz dinleyeceksiniz. Siz konuşacaksınız, ben dinleyeceğim. Siz soracaksınız, ben yanıtlayacağım. Ben soracağım, sonra siz de kendinize soracaksınız. Yanıtları birlikte bulacağız aslında esas mesele de bu…

İçeriği hem bir koç, hem de İK’cı gözüyle hazırladım. 🙂 Amacım hem kendini tanıyan ve mutluluğa nasıl ulaşacağını bilen bireyler haline gelinmesine yardımcı olmak, hem de turnover oranı yüksek olan şirketlerde mutluluk oranlarını yükseltmek…

Liderlik Ruhu Genius Lab. Konuşuyoruz Etkinlikleri hakkında :

 • LR genius Lab. ana fikri ve felsefesi için Nedir Ne Değildir? i incele.
 • Amacımız, hayatında büyük temalar etrafında yeni bir anlayış ve faydalı bir kavrayışa sebep olabilmektir. Dahası için incele.
 • — Konuşuyoruz etkinlikleri hakkında bilmen gereken her şeyi bildiğine emin ol. Bunun için tıkla.
 • —Etkinlik konusunun içerikleri program lideri tarafından oluşturulur.
 • —Katılımcı sayısının, terzilik seri üretimden daha kıymetlidir’den hareketle sınırlı olması taraftarıyız.
 • —Etkinlik minumum 8 ila 10 katılımcıyla açılır. (Max.20 kişi)
 • —Etkinlik ücreti : 150 tl.
 • —Etkinlik ücretine kdv dahil değildir.
 • —Etkinliğe kesin kayıt ödeme gerçekleştiği zaman yapılmış kabul edilir. Etkinlik ücretine ait banka dekontunu bilgi@liderlikruhu.com adresine gönderdiğinde etkinliğe kesin kaydın oluşturulur. Etkinlik ücreti, etkinlik tarihinden en az 1 hafta önce (7 işgünü) yatırılmış olmalıdır.
 • —Etkinlik ücreti için ödeme bilgileri :

Banu Çakar /  Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.,

933-Suadiye Şubesi

IBAN : TR79 0006 7010 0000 0091 6626 09

2 thoughts on “İstifa Etmenin Mutsuzluğuna Çözüm Olacağına Emin misin?

 1. Bu üç kitabın okunmasını öneririm. 1- robert kiyosaki – rich dad poor dad. 2-David j. Schwartz – the magic of thinking big. 3-Florence Littauer – kişiliğinizi tanıyın.

 2. Ben plan yapmadan kisinin istedigi gibi davranmasi gerektigini dusunuyorum. istifa etmeyi dusundum, tarttim bictim ve ettim. Isinde iyi birisinin karar verdigi an cok daha iyi bir is bulacagini dusunuyorum. Istifa etmek biraz is hayatindan uzaklasmak kisinin algisini acar, daha yaratici olmasini saglar ve daha pozitif bakmasini saglar diye dusunuyorum. Sahsen bende boyle oldu.
  Ihtiyaci olanlar icin cok guzel basliklar, bazilari yardim alarak cozume ulasabilir, konusarak.
  Basarilar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s