selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Stres Kaynakları Karşısında Sakin Kalabilmek Çok Mu Zor?

1 Yorum

İş hayatı bazen aşırı stresli olabilir. Bir yanda durmadan çalan telefon, bir yanda sürekli size sorular soran astınız, bir yanda yapılması gereken onlarca iş ve işleri yapmak için kısıtlı vaktin yarattığı stres… Stres bir noktaya kadar iyi bir motivatör olmakla birlikte, aşırı stres verimliliği ciddi oranda düşürebilir. Stres seviyenizi düşük tutmak için çevresel etkenleri belki değiştiremezsiniz, ancak tüm bu etkenlerin sizi olumsuz etkilememesi için bazı adımlar atabilirsiniz.

 

1. Aynı anda çok sayıda iş yapmaya son verin.

Bunu yapmak her zaman kolay olmasa da, yapılan pek çok araştırmanın sonucu aynı şeyi söylüyor: Multitasking iş verimi artırmıyor, düşürüyor. İş yoğunluğunuzun sizi gerdiğini düşündüğünüz zamanlarda, tek bir işe odaklanıp onu bitirmek, ancak bunun ardından bir başka işe geçmek faydalı olabilir. Sırada bekleyen işleri yeni pencerelerde, sekmelerde ve kullandığınız diğer uygulamalarda bekletmek, varlıklarıyla size zamanla yarıştığınızı hatırlatarak daha çok gerilmenize sebep olur.

2. Güneş ve temiz hava ile canlanın.

Tüm gün ofise kapanmış çalışıyorken, algılarınızın kapanabilir. Yöneticinizden gelen bir epostayı arayıp bulamamak o anda dünyanın sonu gibi görünebilir. Böyle zamanlarda birkaç dakika temiz hava almaya çıkmanız, döndüğünüzde zihninizin tazelenmiş olması sebebiyle işlerinizi kolaylaştırabilir. Bunun yanında, güneş sayesinde serotonin seviyeniz yükseleceğinden, kendinizi daha iyi hissetmeniz kolaylaşacaktır.

3. Çalışma ortamınızı fazlalıklardan arındırın.

Masanız post-itler, kalemler, kağıtlar ve dikkatinizi dağıtacak çok sayıda şeyle dolu olduğu zaman, kendinizi “aşırı yüklenmiş” hissetmeniz oldukça normaldir. Uzmanlara göre, her yeni güne temiz bir masa ve sakin bir zihinle başlamak gerekiyor.

4. Ortamı yeşillendirin.

Ofisinizde bitki yetiştirmek stresi azaltır ve sizi rahatlatır. Washington State Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, masasında bitki bulunan kişiler, daha hızlı tepki verebiliyor, stres seviyesi azalıyor ve dikkat seviyesi artıyor.

5. Yeşil çay için.

Yeşil çayın sağlığa pek çok yararlı etkisi olduğu gibi, stresi azaltma etkisi de biliniyor. Yeşil çayın içerdiği L-theanine adı verilen amino asit sayesinde kişiler daha kolay odaklanıyor ve daha az stresli oluyorlar. Yeşil çay, içerdiği kafein sayesinde bedeni ve zihni ayık tutarken, kahve gibi zararlı olmadığı için daha çok tercih ediliyor.

6. Hareket edin.

Ajandanız ne kadar yoğun olursa olsun, egzersiz için kendinize zaman ayırmalısınız. Zihninizi tazelemek için işleri düşünmeyeceğiniz zaman aralıklarınız olmalı. Fiziksel aktivite, vücudunuzun kan dolaşımını artırır, endorfini artırır ve rahatlamanızı sağlar.

7. “İdeal Ben”i yaratmak için açık bir vizyon geliştirin.

Olmak istediğiniz kişinin özelliklerini alt alta yazın. Kariyer hedefleriniz değil, nasıl bir insan olmak istediğiniz, sahip olmaktan hoşlanacağınız sıfatlar… Bu alıştırma tahmin edeceğinizden daha ilham verici olabilir. Ek olarak, baskı altında sakin kalabilmek ve her şartta iyimser olabilmek için ne yapmanız gerektiğini düşünün ve bunlarla ilgili birer cümle de yazın.

Her sabah işe başlamadan önce bu “İdeal Ben” özetinizi okuyun ve günlük hayatınız içine bu fikirleri yerleştirmeye çalışın.

8. Çözümsüzlüğü çözün.

Şartlar ne olursa olsun, çözüm odaklı olabilmek için kendinizi geliştirebilirsiniz. Soruna değil, çözüme odaklanmak, iş hayatında başarılı olmuş pek çok kişinin ortak özelliklerindendir. Kendinizi bu konuda geliştirirseniz, şu anda size stresli görünen işlerin çoğunun aslında o kadar da önemli olmadığını fark etmeye başlayacaksınız.

9. Strese sebep olan düşünceleri uzaklaştırın.

Stresle ilgili ilginç olan bir nokta şudur: Çoğu zaman yüksek derecede stres yataracak tek bir durum karşısında tepki göstermek yerine, zaman içinde üst üste gelen ancak az stres yaratan durumların birikmesiyle tepki gösteririz. Aslında bu işinizi kolaylaştırabilir. Çünkü stres yaratacak ufak sorunlarla karşılaşmak, bir sonraki gelecek stres kaynağını nasıl karşılayacağınız konusunda kendinizi hazırlamak için size vakit kazandırmış olur. Bu tür durumlarda sakinliğinizi nasıl koruyacağınızı önceden geliştirmiş olduğunuz teknik ile belirleyebilirsiniz. Ne zaman nezaketten uzak bir telefon alsanız, rahatsız edici bir eposta alsanız, işlerin iyi gitmediğine dair bir toplantı yapsanız, kendiniz için belirlemiş olduğunuz küçük egzersizleri yaparak sakin kalmanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Unutmayın, yaşamınıza dahil olacak her şey verdiğiniz tepkiler ve bakış açınızın sonucuna göre şekillenecektir. Yaşamınızı daha iyi yapmak ya da yapmamak tamamen sizin elinizde…

Kaynaklar:

https://shine.yahoo.com/secrets-to-your-success/6-simple-ways-keep-calm-131600309.html

http://www.yourworkplace.ca/keep-calm-and-carry-on/

http://www.forbes.com/sites/siimonreynolds/2013/07/23/3-ways-to-stay-calm-at-work/2/

http://indigodergisi.com/2013/12/stresin-oyuncagi-olmayin/

One thought on “Stres Kaynakları Karşısında Sakin Kalabilmek Çok Mu Zor?

  1. Aslında ne yaparsak yapalım herşey bizim içimizdekinde bitiyor.Bilinçaltında kuvvetli karamsarlık olduğu zaman daha sıkıntılı süreçler yaşanabiliyor diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s