selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Böyle de Fobi Mi Olur Demeyin. Başarıdan Korkanlar da Var…

Yorum bırakın

Başarısızlık korkusu sık görülür ancak başarı korkusu çoğu kişi için anlamsız görünebilir. “Bir insan neden başarılı olmaktan korksun” veya “herkes başarılı olmayı ister” diye düşünülebilir.

Ancak bilinenin aksine başarı korkusu yaşayan bireyler de vardır.

 

 

Başarı Korkusunun Göstergeleri ve Sonuçları

Başarı korkusu duyan ve kendini engelleyen kişilerin ortak noktası, daha önce benzer işlerde en az bir kez yüksek performans göstermiş olmalarıdır. Yani başarıdan çekinen kişi, başaracağını biliyor, ancak bilinçsizce kendini sabote ediyordur.

Veya:

• Daha önce elde edilmiş yüksek başarı düzeyini sürekli hale getirmemek için çaba gösteriyor, eski düzeyde kalıyor.

• Tam başarmak üzereyken vazgeçiyor ya da önceliği az başka işlere yoğunlaşıyor.

• Problem çözmekte, karar vermekte zorlanıyor.

• Hedefleri tutturamıyor, bunun için gerekli motivasyonu bulamıyor.

• Gelişmek, elindekinden daha fazlasını elde etmek ve başarmak için istek duymuyor.

• Başarı elde ettiğinde suçluluk, kaygı ve kafa karışıklığı hissediyor.

• Elde ettiği başarıya leke sürüyor, aşağılıyor.

• Konsantrasyon güçlüğü çekiyor.

Tüm bu eylemlerin kaçınılmaz sonuçları ise düşük performans, düşük motivasyon ve mutsuzluktur.

 

 

Başarı korkusunun sebepleri:

  • Başarının yalnızlık, yeni düşmanlar, aileden uzaklaşma, uzun saatler çalışma gerekliliği veya çevreden gelen borç para talepleri getireceğine olan inanç.
  • Ne kadar yükseğe çıkarsak, düşeceğimiz mesafenin o kadar çok olmasına duyulan korku.
  • Yeni işler, sorumluluklar veya eleştirilerle karşılaşmak.
  • Başarılı olunduğunda var olan ilişkilerin değişebileceği ihtimali. Aile bireylerinin veya arkadaşların kıskanması durumunda onları kaybetme korkusu.
  • Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde onları gerçekleştirme gücüne sahip olduğumuzu da fark etmiş oluruz. Bu tür durumlarda, “öyleyse neden daha önce yapmadım ki” diye hayıflanmaktan çekinme.

 

 

Başarı korkusunu yenmenin yolları şunlardır:

1- Olumlu olun: Olumsuz düşünceler ve olumsuz insanlarla bir arada olmak sizi umutsuzluğa sürükler ve her türlü korkuya açık hale gelmenize sebep olur. Sahip olduklarınızı ve hayatınızdaki olumlu şeyleri yazarak listelemeyi alışkanlık haline getirirseniz, umutsuzluğa kapıldığınız anlar azalır.

2- Kendinize dinlenme zamanı ayırın: Üzerinizde çok fazla yük olduğunda yapmakta olduğunuz şeyler sizi mutsuz edebilir. Hedeflerinizi gerçekleştirmeye çalışırken kendi kimliğinizi bulmaya çalışmaktan vazgeçebilirsiniz. Sorumluluklarınızın peşinde koşarken hayatınızın esas amacını unutabilirsiniz. Ancak ne kadar yoğun olursanız olun, günde sadece 10 dakika bile olsa belli bir süreyi kendinize ayırmak, zihninizi rahatlatacaktır. Bu da sorumluluklarınızın ağırlığını azaltacak, ruhunuz ile zihninizi aydınlatacaktır. İş yerinde yaratıcı olmanız, ilgili bir ebeveyn olmanız, sağlığınıza dikkat etmeniz, stresi azaltmanız ve hayattan zevk almanız için öncelikle sizin “iyi” olmanız gerekir.

3- Kendi başarı kütüphanenizi oluşturun: Herkes zaman zaman kendine olan güvenini yitirebilir. Böyle zamanlarda kendisini itekleyici güç olacak motivasyona ihtiyaç duyar. Kişinin kendini motive etmesi için çeşitli yöntemleri mutlaka vardır. Ancak o yöntemlere en çok ihtiyacımız olduğu anlarda genelde hepsini unuturuz.

Bu yüzden kolay ulaşabileceğiniz yerde bir kütüphane dosyası oluşturun. Bu dosyaya sizi motive eden özlü sözlerden makalelere, ilham veren öykülerden film ve videolara hatta güzel anılarınızı hatırlatan fotoğraflara kadar pek çok aracı koyabilirsiniz.

4. Öğrenin: İnsanlar bilmedikleri şeyden korkarlar. Korktuğunuz bir şey varsa, kendinizi onunla ilgili geliştirin. Bu durum karanlık bir odaya doğru yürümeye benzer. Başta biraz ürkmeniz normaldir çünkü neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. Ancak ışığı açtığınız anda her şey ortada duruyordur.

5. Yaşamın dengesini bulun: Başarı sizin için ne kadar önemli olursa olsun, başarıya ulaşmak sizin için bir takıntı olmamalıdır. Başarıya ulaşma yolunda yürürken dengede kalmanız önemlidir. Aksi durumda, bu takıntı tüm hayatınızı ve sevdiğiniz şeyleri mahvedebilir. Başarı bir varış noktası değil, bir yolculuktur. Bu yolculukta attığımız her adımın sağlam ve dengeli olması mühimdir. Bu yüzden sevdiklerinize zaman ayırın, hobilerinizle ilgilenin, tutkularınızın peşinden gidin, sağlığınıza dikkat edin ve ruhunuzu besleyin. Esas başarı, tüm bunların tam olmasından doğar.

 

 

Özetle, başarı korkusu yaygındır ancak çoğumuz bunun bizde olduğunu fark etmeyiz. “Mindfuck” da denen kişinin kendini sabote etmesi durumunu görmezden geliriz. Olumsuz iç seslerle kendimizi başarıdan bilerek ve isteyerek uzaklaştırırız. Bu da hedeflerimize ve hayallerimize ulaşmamızı kendi elimizle engellediğimiz anlamına gelir. Başarı korkusunun sizde olduğunu düşünüyorsanız, korkunuzun sebebini keşfetmeye çalışın. Korkunuzla yüzleşip sebepleri analiz ettikçe, bu korkunun üstesinden gelerek hayatınıza başarıyla devam etmeniz kolaylaşacaktır.

 

Kaynaklar:

http://www.ntvmsnbc.com/id/24937283/

http://tinybuddha.com/blog/overcome-fear-of-success-6-ways-to-start-thriving/

https://www.kevinhogan.com/fear-of-success3.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s