selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Şu Anki Hayatınızda Koçluktan Yararlanmaya Ne Kadar Açıksınız?

4 Yorum

Koçla Çalışmayı Düşünenler İçin: Şu Anki Hayatınızda Koçluktan Yararlanmaya Ne Kadar Açıksınız?

1 ile 5 arasında kendinizi puanlayın (1 en az doğru, 5 en doğru):

 • 1) Daha tatminkar ve anlamlı bir hayata adım atmak için kendimi hazır hissediyorum. Hayat amacımı netleştirmek ve hayat amacıma daha fazla odaklanmak istiyorum.
 • 2) Neye/nereye ulaşmak istediğime dair fikrim var. Hayatımda değiştirmek istediğim iki veya üç konu var diyebilirim.
 • 3) Güçlüklerin arkasına sığınmak yerine proaktif davranarak adım atmaya hazırım. Başarımı kısıtlayan ve beni sabote eden davranışlarımı değiştirmek istiyorum.
 • 4) Koçluk alarak hayatıma dair derin konuları ele almaya hazırım.
 • 5) Yeni fikirlere ve yaklaşımlara açığım.
 • 6) Koçun paylaştığı metot veya yaklaşımlarla ilgili zorlandığım takdirde, koç ile birlikte bu yaklaşımları kendim için daha fonksiyonel hale getirmek üzere bu durumu koç ile ertelemeksizin paylaşacağım. Böylece koç-danışan ilişkisinden beklediğim faydayı alacağım.
 • 7) Profesyonel hayatım, özel hayatım ve aile hayatımdaki önceliklerimi hayat amacım doğrultusunda önceliklendireceğim.
 • 8) “Sihirli formül” olmadığının ve benim için bütün cevapların kendi keşif yolculuğumda olduğunun farkındayım. Koçtan “cevapları almak” için değil farkındalık, geri bildirim, bilgi, rehberlik ve planlama için yararlanacağımın farkındayım . Koçluk sürecinde koçun koçluk yapmasına izin vererek kendim üzerinde bizzat çalışmaya hazırım.
 • 9) Gelişimimi hızlandırmak için, kararlarımın ve aksiyonlarımın sorumluluğundan vazgeçmeksizin bana değer veren kişilerin desteğini almayı önemsiyorum.
 • 10) Kişisel ve profesyonel gelişimim için zaman ve para yatırımı yapmayı önemsiyorum. Koçluk ücretleri ve kişisel/profesyonel hedeflerim için finansal kaynaklarımı önceliklendirmeyi istiyorum.
 • 11) Koçluk almayı hayatımda değerli bir yatırım olarak görüyorum.
 • 12) Koçluk görüşmelerine zamanında gitmeye hazırım.
 • 13) Koç ile açık ve samimi bir ilişki kuracağım.
 • 14) Başarımın kaynağını Koç’um ile paylaşacak bir kişiyim.
 • 15) Koçluk almanın faydaları arasında şu konuların olduğunu anlıyorum: Odağı netleştirmek, koç ile koçun destekleyici rolünü üstlendiği bir takım kurmak, mevcut durumun ötesine geçmek, önceliklendirmek, enerji kazanmak, planlamak ve kendi hayat amacınla uyumlu ve destekleyici bir plan yaratmak.

Puanlama ve Sonuç

35-40 Şu anda koçluk alabilecek durumda değil:
Bir danışman veya terapist desteği alıp hayatımızdaki ilişkisel ve gelişimsel bazı konuları netleştirdikten sonra koçluk almak isteyebilirsiniz; veya koçunuza koçluk öncesi hazırlık desteği sunup sunamayacağını sorabilirsiniz.

41-55 Koçluk almaya yatkınsınız
Koçluk alabilirsiniz, ancak koçluk koşullarını ve sınırlarını tam anlamıyla anladığınıza emin olun. Ayrıca kendi kişisel gelişiminiz için ekstra zaman ayırmanız gerekebilir.

56-65 Koçluktan epey faydalanacaksınız
Koçluk almanın avantajlarından tam anlamıyla faydalanmak için bu anketteki sorular ve çıkarımları üzerinde çalışmanız faydalı olacaktır.

66-75 Koçluğun sizi çok destekleyeceğinin farkındasınız, koçluktan fayda alabilirsiniz fakat sürdürülebilir olması için kendinizi baskı altında hissetmeden devam edin
Koçunuza sizi çok çalıştırmasını söyleyin ancak “Mükemmel Danışan” tuzağına düşmeyin. Hayatınızın diğer alanlarındaki yoğunluklar koçlukla ilgili ödevlerinizi yapmanızı zorlaştırdığında kendinizi baskı altında hissetmeden koçunuzu bilgilendirin. (Ödevinizi yapmadığınız için koçluk görüşmenize gitmekte tereddüt yaşarsanız, her durumda görüşmeye gidin ve yaşadığınız tereddütü koçunuz ile paylaşın. Birkaç hafta için sorumluluklarınızı yerine getirebileceğiniz daha yavaş bir hızla devam edin.)

Kaynak: Flow Coaching 

4 thoughts on “Şu Anki Hayatınızda Koçluktan Yararlanmaya Ne Kadar Açıksınız?

 1. Selin Hanım emeğinize yüreğinize sağlık çok değerli bir yazı olmuş. .. izin verirseniz kullanmak istiyorum. Tabiki imzanızı koruyarak…
  Saygılarımla

  • Merhaba Hasibe Hanım, Hassasiyetiniz için teşekkürler fakat yazı bana ait değil. Benim imzam yerine en altında belirtmiş olduğum linki kullanmanızı rica ederim. 😉

 2. Merhaba, Koçluk önemli bir kavram. Uluslararası alanda iyi uygulanabilen ve sonuç odaklı eğitimlerden sonra başarı arkasından gelmektedir. Gelelim Ülkemize, üzülerek söyleyebilirimki koçların %99 una güvenmiyorum. Ülkemizde belki 5 kişi olarak söyleyebilirim. Bu kişilerin en önde geleni Sayın Selin YETİMOĞLU ve bu katagoride 4 kişiyi daha ilave edilebilir. Bu işi gerçek anlamda yapan ve profesyonellik ölçüsünde destek veren çok az kişi bulunmaktadır. Bu kişiler dışında etrafımdaki koç lar ne kadar para kazanırım derdinde. Bir kaç gün, kanepeli kokteyli kahveli eğitim sunumlarından sonra eğitim aldığını zanneden arkadaşlar var.. Bu bir yanılgı. Günümüz teknolojisinde bilgiler insanların bir tık ötesinde. Kendinizi geliştirin, kitaplar okuyun, yorum yapın. Kendinizdeki eksikleri görün özeleştiri yapın. Reel olun. Swot analizinizi yapın. Unutulmaması gereken sizi sizden başkası en iyi şekilde bilemez. Pozitif olun. Koç luk özel bir ihtisas alanıdır. Değerli kişiler ülkemizde çok az.

 3. 68 çıktı puanlamam . Ne olacak şimdi ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s