selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

#ikbloggerlarisirketlerde Ben de Kariyer.net’teyim!

3 Yorum

insan-kaynaklari-bloglariTüm beyaz yakalıların bir gün mutlaka online olarak yolunun düştüğü Kariyer.net’e yolum  #ikbloggerlarisirketlerde projesi kapsamında fiziksel olarak düştü.

 

Amacım, firmanın çalışanlarına sağladığı olanakları görmek, mutlu çalışan yaratmak için neler yaptıklarını incelemek ve birinci ağızdan dinlemekti.

Uzaktan bakınca sıradan bir internet sitesi gibi görünen Kariyer.net’in 360 kişilik dev bir kadrosu var aslında. Ve bu dev kadroyu mutlu etmek için çabalayan tatlı mı tatlı bir İnsan Kaynakları ekibi var.

Bu ekip, yıllık plan ile belirli bir ajandada etkinlikler düzenledikleri gibi, zaman zaman spontan sürprizler de yaparak şaşırtıyorlar. Örneğin, yeni yıl ağacı süsleneceği zaman bir eposta göndererek “Hadi 10 dakika ara verin” diyor ve içerideki ses sistemi aracılığıyla yılbaşı müzikleri eşliğinde ağaç süslüyorlar.

 

kariyer.net-subatYılın her özel gününe özel bir uygulama var bu şirkette!

Çalışanlar, 14 Şubat sabahı asansörden indiklerinde aşk şarkıları ve kırmızı balonlar eşliğinde ofislerine giriyorlar. Hatta 14 Şubat’ta bununla da yetinmeyip herkese fortune cookie dağıtmış, öğleden sonra da çikolatalarını almak üzere çikolata şelalesi kurdurmuşlar. Firma sloganı olan “Burada İŞ Var”ı değiştirip o güne özel “Burada AŞK Var” demişler.

 

 

kurumsal-kadinlar-gunu

8 Mart’ta sabah masasına giden kadın çalışanlar kendileri için hazırlanmış ayna ve el kremini görüyorlar. Ayrıca üzerinde “Yılın Kadını” veya “Kanatlarım Var Ruhumda” yazan fotoğraf panolarının önünde ellerinde balon ve başlarında kraliçe taçlarıyla fotoğraf çektiriyorlar.

 

Her ayın ilk Cuma günü happy hour yapılıyor. Yaza Merhaba veya Yılbaşı gibi konseptli partiler de yapabiliyorlar, çok güzel bir terasları da var, tam parti yapmalık. Bu sene Yaza Merhaba Partisi’nde Hawai konsepti yapmışlar. DJ gelmiş, terasa da hoparlör koymuşlar, parti uzun süreceği için servisleri de akşam 19:30’da kalkacak şekilde organize etmişler. Yani her şey düşünülmüş. 🙂 Çalışanlarının yapması gereken tek şey çılgınca eğlenmek.

 

kurumsal-cocuk-senligi23 Nisan haftasında çalışanların çocukları ofise davet ediliyor ve Geleneksel Kariyer.net 23 Nisan Şenliği’nde çocuklara yaşlarına göre puzzle, kitap veya oyuncak hediye ediliyor, animatörle eğlenerek, oyun hamurlarıyla oynayarak keyifli bir gün geçiriyorlar. Çocukların en sevdikleri etkinlikse pinyata patlatmakmış. J

 

Anneler ve Babalar gününde TEV, TEMA gibi vakıflara bağış yaparak çocuğunun ağzından yazılmış teşekkür kartları veriyorlar. Bence bunu yaparken, her anne-babaya çocuğunun kendi ismiyle yazılması çok kıymetli bir ayrıntı. Yani “copy-paste değil alınteri” J

 

 

Özel günler dışında birlikte neler yapıyorlar diye bakınca şunları gördüm:

Mesela Star Wars vizyona girdiğinde iş çıkışı hep birlikte sinemaya gitmişler. Elbette en çok ilgiyi yazılım ekibi göstermiş. J

 

6 ayda bir, Yapı Kredi Yayınları veya İşbankası Yayınevi stant açarak Kariyer.net çalışanlarına özel indirim yapıyorlar. Özellikle çocuk sahibi çalışan sayıları yüksek olduğu için çocuk kitaplarına ilgi gösteriyorlar.

 

KFC, Little Ceasers gibi markalar gelip ücretsiz ürün dağıtımı yapıyorlar. Bazen de sahlep, dondurma gibi mevsimsel sürprizlerle özellikle yeme içmeyi seven çalışanlarını mutlu ediyorlar.

 

Belirli aralıklarla “5 çayı” yaparak İnsan Kaynakları ekibi olarak seçtikleri bir departmandan 15 kişiyle bir araya geliyor ve oyunlar oynayıp karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyorlar. İnsan Kaynakları’na iletmek veya sormak istedikleri bir şey varsa bu ortamın samimiyetiyle daha açık paylaşımda bulunuluyor.

kariyer-insan-kaynaklari

 

En büyük ve bence en çok emek isteyen etkinlikleri her sene yaptıkları yıl sonu etkinliği. Bu kadar çok emek istemesinin başlıca nedeniyse her yıl farklı bir konseptle yapıyor olmaları. Örneğin, 4 yıl önceki toplantıyı olimpiyat konseptiyle gerçekleştirmişler ve her departman bir spor dalını temsil etmiş.

Veya Yeşilçam konseptiyle yaptıklarında her departman bir film ile eşleştiriliyormuş. Yıllık sunumlarını filmden referans vererek yapmışlar ve Genel Müdürleri Yusuf Azoz açılış konuşmasını üzerinde ropdöşambır ve elinde viski bardağıyla yapmış.

genel-mudur-yusuf-azozGeçen sene konseptlerini müzik üzerine konumlandırarak coşkuyu da “Ritmi Yakala” sloganıyla vermişler. J

Örneğin, IT birimi elektronik müziği sahiplenmiş. Yusuf Bey bu kez sahneye frak giyerek çıkmış, seyircilere arkasına dönerek orkestra şefi olmuş, ses ve ışıkla tam bir konser havası vermişler.

 

Etkinliğin davetiyesi de elbette her sene konsepte uygun şekilde hazırlanıyormuş. Etkinlik detaylarını duyurmadan önce de merak uyandırmak için üzerinde “bizden haber bekle” yazan şekerler dağıtıyor ve teaser’lar yapıyorlarmış.

 

Aynı binada farklı bir katta yer alan ARGE ofislerinde her sabah açık büfe kahvaltı yapılıyormuş. İşlerinin doğası gereği daha rahat bir çalışma ortamında çalışıp şortla işe gelip langırt turnuvaları düzenleyen bir ARGE ekibi var. Turnuvayı kazanana da Starbucks hediye çeki veriliyor. J Ayrıca bu ekibin yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin masraflarının bir kısmı da şirket tarafından karşılanıyor.

 

Yaş ortalaması 30 olan Kariyer.net’in çalışanları, doğum günü olan ay içinde 1 gün izin kullanabiliyor.

 

Önümüzdeki süreç için sürprizlerini ilk kez buradan duymaya hazır olun! Kariyer.net’e mülakata gelen her adaya rubik küp hediye etmeye hazırlanıyorlar, bir de dart turnuvası yapma planları var.

Tüm bunlar eğlenceli bir çalışma ortamı yaratmak, monotonluktan uzaklaşmak için yapılan oldukça keyifli ve etkileyici etkinlikler olmakla beraber, iş yapış şekli ve ekip iletişimi için neler yapıyorlar diye de baktım.

 

“Yöneticime Ayna Tutuyorum” ismini verdikleri proje kapsamında astın üstüne geri bildirim verebilmesi için sağlıklı bir zemin oluşturuluyor. Hardcopy olarak hazırlanan geribildirim formlarında formu dolduranın ismine yer vermeden yorum ve geribildirimleri alınıyor. Gelen tüm yorumlarla birlikte yöneticilere kümülatif bir rapor sunulacak, yani aynanın karşısına geçmeleri sağlanacak. Sonraki aşamada da eğitim ve gelişim uygulamaları devreye alınacak.

 

“Gündemim Sensin” projesiyle birlikte her 3 ayda bir yöneticilerin, astlarının sadece işinde değil özel hayatında da paylaşmak istediği konuları konuşmaya vakit ayırması hedefleniyor. Çalışanın zihnini meşgul eden, onun için kıymetli olan konuları yöneticisiyle konuşabiliyor olmasıyla, kendisine değer verildiğini hissettiren bir iş ilişkisi yaratılmış olacak. Bu projeyi dinlerken aklıma ilk olarak yöneticinin bu konuları konuşmak isteyip istemeyecek olması veya yaklaşımını nasıl olumlayacağı gibi soru işaretleri yerleşti ancak tüm soru işaretlerimi hızlıca kaldırdılar. Çünkü yöneticiler koçluk eğitimi alıyormuş. Bu süreçte, “Gündemim Sensin” görüşmelerinden çıkan çalışanlardan tamamen olumlu tepkiler gelmiş, “terapi gibiydi” yorumlarında bulunmuşlar.

 

Kariyer.net’te 7 tane Genel Müdür Yardımcısı varmış. Her ay 1 GMY’nin, departmanı hakkında merak edilen soruları yanıtlaması, varsa mesajlarını paylaşması için bir etkinlik düzenleniyormuş. Güzel nokta; katılım zorunlu değil. 🙂

 

Kariyer.net İnsan Kaynakları ekibinin motivasyon çalışmaları bunlarla da sınırlı değil, daha burada yazamadığım o kadar çok şey yapıyorlar ki, orada çalışıp da mutlu olmamak elde değil gibi görünüyor. Tüm bu etkinliklerde yapılanları ve çalışma ortamını görmek isterseniz Instagram’da #kariyernetbirarada hashtagiyle yapılan paylaşımları inceleyebilirsiniz.

 

Tüm bu uygulamaları paylaşmak için bana vakit ayırdıkları için Kariyer.net İK ekibine, organizasyondaki emekleri için Merve Hanım’a ve #ikbloggerlarisirketlerde projesinin yaratıcılarına teşekkür ederim.

3 thoughts on “#ikbloggerlarisirketlerde Ben de Kariyer.net’teyim!

  1. Geri bildirim: Kariyer.net ve Selin Yetimoğlu Buluşması #ikbloggerlarisirketlerde – #ikbloggerlarisirketlerde

  2. Selin Hanım, çok faydalı bilgiler içeren bir yazı olmuş en önemlisi de okuru heyecanlandırması 🙂

  3. Geri bildirim: İK UYGULAMALARINI İK BLOGGERLARINDAN OKUMAK İSTER MİSİNİZ? |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s