selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Heineken, İK Pazarlamasında Bu Kez Kendini Bile Aştı!

2 Yorum

Daha önce üniversite seminerlerime katılanların çok iyi hatırlayacağı bu video Heineken’in yeni mezun işe alımı için yaptığı kampanyanın tanıtımıydı. İlk yayınlandığında çok konuşmuştuk, Facebook’ta bu videoyu paylaşmayan İK’cıyı dövüyorlardı (!). Bu kadar ilgi çekmesinin nedeni, aslında yeni mezunlarda şirketlerin aradığı cesaret, girişkenlik, yardımseverlik gibi kişisel özellikleri çok daha yaratıcı bir yöntemle arıyor olmasıydı. “Şerrefsizim benim aklıma gelmişti” ile “Vay arkadaş biz bunu nasıl düşünemedik ya”cılar arasında bir rekabete bile neden olmuştu o günlerde…

Üzerinden yıllar geçti, eee Heineken bu boş durur mu, yapıştırdı yeni kampanyayı. Videoyu izlerken yüzümdeki tebessüm her saniye arttı, sanki bir İK kampanyası değil, hatta bir TV reklamı bile değil de Charlie’nin Çikolata Fabrikası tadında bir film izliyor gibi hissettim. Aslında yapım aşamasına bakacak olursak, 1,5 yıllık bir çalışma sonrasında ortaya çıkışıyla birlikte ortalama bir filmden daha uzun sürmüş diyebiliriz.

Peki bu reklamın amacı nedir? İK Pazarlamasında süper über ses getirmesi dışında bu video ile Heineken, adaylarını her biri 3-5 saniyede yanıtlanması gereken 12 soruluk Enneagram testine yönlendiriyor. Test sonucu adayın LinkedIN profiliyle eşleşiyor ve başvuru esnasında otomatik olarak firmaya iletiliyor.

Heineken “Go Places” ismini verdiği bu projeyi geçtiğimiz hafta duyurdu ve şimdiden Youtube’daki izlenme sayısı 12 bini geçmiş görünüyor.

2 thoughts on “Heineken, İK Pazarlamasında Bu Kez Kendini Bile Aştı!

  1. Çok zevkli. Eline sağlık. Bu videoyu da paylaşalım biraz =)

  2. Güzel bir yazı olmuş tebrik ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s