selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İşverenleri İnsan Odağında Buluşturan Konferans: People Make The Brand

Yorum bırakın

Carl Jung’un bir sözü vardır: “Dışarı bakan rüya görür, içeri bakan uyanır.”

Analitik Psikoloji dalının kurucusu ünlü psikiyatrın bu sözünü firmalara uyguladığımızda gördüğümüz şey, sürekli rakiplerin konumuna bakarak kendi varlığını oluşturan kurumların durumunu da açıklıyor. Kurumlar da bireyler gibidir. Mikroda ne oluyorsa makroda da benzer şeyler yaşanır. Bu yüzden bireysel olarak gelişimi sağlayarak ilerlemek için olduğu gibi, kurumlarda da büyümeyi planlamak için içe dönmeli ve içeride neler olup bittiğine bakılmalıdır.

İşveren markası, değişime öncülük etmek için kaynakları dışarıda değil içeride aramayı bilen kurumların başardığı, çalışanlarda “güçlü bir markayı temsil etme bağlılığı”nın oluştuğu, “herkes”in orada çalışmak istediği kurumlara işaret eder.

İşveren markası şirket pikniği değildir, çalışanların doğum gününde pasta kesmek hiç değildir. Bunlarla bağlılığı artırabilirsiniz, ancak işveren markası için yeterli değildir.

İşe alımdan yetenek yönetimine, markalamadan itibar yönetimine pek çok alan birlikte değerlendirildiğinde işveren markası kavramına ulaşabiliriz.

Kav­ra­mı­n yara­tı­cısı Simon Bar­row, işve­ren mar­ka­sını ‘İşve­ren tara­fın­dan sunu­lan fonk­si­yo­nel, eko­no­mik ve psi­ko­lo­jik yarar­lar paketi’ ola­rak tanım­la­mış­tır. Back­hous ve Tikoo ise, işve­ren marka yöne­ti­mini ‘Bir şirke­tin, ken­di­sini işve­ren ola­rak farklı ve çekici kılan özel­lik­le­rine iliş­kin net bir algı oluş­tu­ra­bil­mek için fir­ma­nın içinde ve dışında yürüt­tüğü çaba­ları tem­sil etti­ğini’ ileri sürmüşlerdir.

İlk kez 90’lı yıllarda telaffuz edilmeye başlanan bu kavram, son yıllarda daha fazla konuşulur oldu. Yakın bir gelecekte “marka” dendiğinde belki de akla öncelikle işveren markası gelecek, belki bu kadar hayatımızın içinde olacak bir kavram bu.

Bu yıl 3.’sü düzenlenecek olan People Make The Brand konferansı, tam da bu konulara odaklanıyor ve geçen 2 yılda olduğu gibi dünyada bu alanın uzmanı olan profesyonelleri bir araya getirerek ülkemizde de farkındalık oluşmasına katkı sağlıyor.

isveren-markasi

People Make the Brand Konferansında irdelenecek çeşitli konular:

• 2015 yılında 34,500 Y Kuşağı ile gerçekleşen Universum ideal işveren araştırması çıktıları.

• İşveren Markasının geleceği.

• Çalışan değer önermesi (EVP).

• Sosyal medya aktivasyonu.

• Çalışan bağlılığı ve tutundurmasında işveren markası etkisi.

• İşveren markası ve tüketici markası arasındaki ilişki.

Ben 6 Kasım’da Shangri-La’da olacak ve tüm bu konuları uzmanlarından, birinci ağızdan dinleyeceğim. Siz de gelsenize. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s