selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Nefes Hayattır, Nefes Farkındalığı Daha İyi Bir Hayattır!

Yorum bırakın

Nefesle olan ilişkim üniversitede serbest seçmeli ders olarak “Yoga” aldığımda başladı. 8 sene önce… Kilolu, hatta göbekli diyebileceğimiz bir yoga hocamız vardı ama lotus yapabiliyordu bu yüzden kendisine hayran kalabiliyorduk. Nefesimizi izliyorduk, Dodge Gym’in penceresinden bakanlar (Boğaziçililer bilir, Güney kampüsteki parke spor salonu) muhtemelen tuhaf duruşlarımıza bakıp gülüyordu, bizse orada bacağımızı kafamızın arkasından geçirmeye çalışmaktan fazlasını yapıyorduk.

İş hayatına başladığımda yogayla ilgilenmeye devam ettim. Bir dönem, her pazartesi sabahı 5:30’da kalkıp önce Yoga dersine sonra işe gidiyordum. (Sanırım Bilgisayar Mühendisleriyle çalışacağım bir haftaya başlarken ekstra rahatlamaya ihtiyaç duyuyordum. 🙂

O dönemde nefes o kadar hayatımdaydı ki, şifasını o kadar içselleştirmiştim ki, yaz tatilinde yanlarına gittiğim bir gün annem ve babamla otururken tutulan boynumu nefes akışımla düzelttiğimi hatırlıyorum. Annemle babam inanamamıştı, zaten beni bilirler, gözümle görmediğim güçlere inanmam. Ama nefesimi görebiliyorum, özellikle kışları…

Hayat beni bu alana öyle güzel sürüklüyordu ki, pek çok koçla tanışıp görüştükten sonra kendime seçtiğim yol arkadaşım, uzun dönem koçluk aldığım kişi aynı zamanda bir yoga eğitmeniydi. (Şimdi FunOfis’te Ofis Yogası yapıyor, iyi ki varsın Şeyda!)

Tüm bu süreç içinde nefesin hayat demek olduğunu keşfetmiş ve tüm bedenimle yararını deneyimlemiştim.

Hayatımı tutup bir kenara koyarken, işi kurumsalı her şeyi elimin tersiyle iterken kendime yeni seçtiğim hayatın içinde nefes kesinlikle yer almalıydı. Profesyonel anlamda yer alabilmesi için bu konuda yaptığım araştırmalar sonucunda Nefes Okulu ile tanıştım ve bu işin gurusu olan, nefesle ilgili onlarca kitap yazıp yüzlerce kişiyi yetiştirmiş olan Mustafa Kartal’dan Nefes Koçluğu Eğitimi alarak sertifikamı aldım.

Hayat nefesle başlayıp nefesle sona eriyor. Pek çok alerjiden ağrıya, hatta okuduğum ve araştırdıklarımdan edindiğim bilgiye göre kansere kadar pek çok fiziksel durumu bile iyileştiren bir süreç nefes. Çünkü oksijen her şeydir, yaşam enerjisidir ve siz nefesinizi ne kadar doğru, uzun ve bağlantılı alabilirseniz, bedeninizi o kadar canlandırır ve tazelersiniz. Bu da kanserin bile hücrelerinizde var olmasını engeller, daha zinde olmanızı sağlayarak hayat kalitenizi artırır. (Aynı hücrenin içinde hem oksijen hem de kanser olamayacağı tıp camiası tarafından biliniyor. Bir hücrede kanser olabilmesi için o hücrede hiç oksijen kalmamış olması gerekiyor.) Kanser dışında onlarca hastalık daha nefes sayesinde önlenebiliyor. Psikosomatik hastalıkların tümü, kaslar ve eklemlerle ilgili hastalıklar da yani.

Uzmanlığımı aldıktan sonra bu konuyla ilgili araştırıp okumaya devam ettim tabii ki. Aslında koçluk yaptığımda olduğu gibi, bireysel nefes seansları yapmak da benim için tüm okumalardan daha öğretici oldu. En temelde her seanstan sonra karşımda şükreden, kaygılarından arınan, bana ve nefesine teşekkür eden, değişmeye ve iyileşmeye hazır danışanlarımı görmek yaptığım işe ve paylaşma değerime katkı sağladı.

Bebeklikte ve çocuklukta aldığımız doğru nefesi, ergenlikle beraber yitirdiğimiz için, hayatın yükleri ve stres kaynakları sebebiyle nefesimiz azalıp hızlandığı, nefes tutma gibi tehlikeli alışkanlıklar geliştirdiğimiz için nefes farkındalığı, bizler için hayati öneme sahip.

Nasıl nefes alırsanız öyle yaşarsınız. Kesik kesik, hızlı hızlı ve kısa kısa, derin ve uzun… Hayatınızdaki limitlerin çoğunu nefes alışkanlıklarımız yaratıyor. Bu limitleri aşabilmek için nefesinizi fark etmeniz ve bu farkındalığı hayatınızın tümüne yaymanız gerekir.

Eğer sizin hayatınızda da rahatsız olduğunuz, değişmesini istediğiniz ancak nasıl yapacağınızı bilmediğiniz negatiflikler varsa;

  • Bireysel Nefes Seansları için info@selinyetimoglu.com adresinden eposta ile iletişime geçebilirsiniz.

Ve / Veya

Hatta

  • Çalıştığınız kurumda Nefes Farkındalığı Atölyesi‘nin gerçekleştirilmesini isterseniz iletisim@funofis.net adresine eposta gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s