selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Nörobilimcilere Göre, Stressiz Bir Yaşam İçin Bu Şarkıları Dinlemeliyiz!

7 Yorum

Eğitimlerimde sık sık katılımcıların stres seviyeleriyle ilgili gözlem yapma fırsatı buluyorum. Bir “stresmetre” gösteriyor ve kendi streslerini ölçmelerini istiyorum. Uzun zamandır kendini “stressiz” veya “az stresli” olarak tanımlayan biriyle tanışamadım. Kime sorsak yüksek derecede stresle baş etmeye çalışıyor. Orta seviyede stres hissedenleri tebrik eder ve “Vaov, nasıl başarıyorsun?” diye akıl ister olduk. Çok sayıda stres kaynağımız var, kişisel problemler, evin dertleri, çocukların dersleri, iş yerinde termini yaklaşan projeler, TV’de iç ve dış politika, ekonomik kriz geldi mi geliyor mu derken stres seviyesi hızla artıyor. Bu stresi azaltmanın veya onunla dans etmeyi öğrenmenin pek çok yolu var elbette. Biliyorum çoğunuz en az 1 kez Stres Yönetimi eğitimi de aldınız zaten. Bu yüzden bilinenleri yeniden anlatmaya çalışmayacağım. Bilimin son keşfini paylaşıp çekileceğim.

İngiltere’de Mindlab International bünyesinde araştırmalar gerçekleştiren nörobilimciler stres seviyesini %65’e kadar düşüren 10 şarkılık bir playlist yaptı. Araştırma sürecinde, önce katılımcılara çözmesi zor bulmacalar vererek stres seviyelerini yükseltmişler. Sonra da, stres seviyesi yükselen bu katılımcılara müzik dinletmeye başlamışlar. Tüm bu süreç boyunca katılımcıların beyin aktiviteleri, kalp atışları, tansiyon ve nefes alıp verme hızları ölçülmüş.

Ve şu şarkı, stres seviyesini testte kullanılan diğer tüm şarkılara göre açık ara ilk sırada, %65 oranında düşürüyormuş!

Biliyorsunuz, stres sadece ruh sağlığımızı değil, aynı zamanda fiziksel sağlığımızı da ciddi biçimde etkiliyor. Harvard ve Stanford’da yapılan ve detaylarını burada bulabileceğiniz araştırmaya göre, iş stresi, diyabet, alzheimer veya gripten daha yüksek oranda ölüme neden oluyor. Yani, stres öldürücü olabilir! Bu nedenle ondan kurtulmanın yollarını bulmak gerek.

Yine aynı nörobilimciler, hep aynı şarkıyı dinleyerek sıkılmayın diye 10 şarkılık bir playlist hazırlamışlar. Buyrun efenim, loop’a alın döndüre döndüre dinleyin:

10. “We Can Fly,” by Rue du Soleil (Café Del Mar)

9. “Canzonetta Sull’aria,” by Mozart

8. “Someone Like You,” by Adele

7. “Pure Shores,” by All Saints

6. “Please Don’t Go,” by Barcelona

5. “Strawberry Swing,” by Coldplay

4. “Watermark,” by Enya

3. “Mellomaniac (Chill Out Mix),” by DJ Shah

2. “Electra,” by Airstream

1. “Weightless,” by Marconi Union

Dikkat dikkat! Araba kullanırken veya dikkat kesilmeniz gereken hayati bir işle uğraşıyorken dinlemek yok!

Not: Muhtemelen araştırmaya Türkçe şarkıları dahil etmemişlerdir, bu nedenle sizin stres seviyenizi düşüren şarkılarınız varsa onları da yorum olarak paylaşın ki hep birlikte faydalanalım, playlist’i genişletelim. 🙂

7 thoughts on “Nörobilimcilere Göre, Stressiz Bir Yaşam İçin Bu Şarkıları Dinlemeliyiz!

  1. Paylaşım için teşekkürler Selin Hanım. Daha önce şarkı sözlerinin de (kullanılan dili bilmesek bile) psikolojik durumu etkileyebileceğini anlatan bir yazı okumuştum. Söz içermeyen şarkıların kullanımını daha güvenli olabileceğini düşünüyorum. Örneğin 8. şarkı bir ayrılık şarkısı, bazı kişiler için yaşamlarının belli dönemlerinde çok da iyi gelmeyebilir 🙂 Paylaşmak istedim, sevgilerimle.

  2. Yukarıdaki parçalardan oluşan bir spotify listesi yaptım. İşinize yarayabilir 🙂

  3. Benim favorim listedeki favorim electra
    Ayrıca listede yok ama ‘İncesaz SUZAN SUZİ’ ayrı bir favorimdir 🙂

  4. denemekte fayda var emeginize saglık 🙂

  5. Geri bildirim: Nörobilimcilere Göre, Stressiz Bir Yaşam İçin Bu Şarkıları Dinlemeliyiz! — selinyetimoglu.com | kulturelkolajwordpress

  6. Yeni Türkü den Yağmurun Elleri olabilir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s