selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İş Yerinde Eğlenmek Verimliliği Nasıl Artırır?

Yorum bırakın

FunOfis sağolsun, son 11 ay içinde yüzden fazla İnsan Kaynakları Profesyoneli’ne birebir olarak, işyerinde eğlencenin faydalarını aktarma fırsatım oldu. Bundan öncesinde hep kendim İK tarafında, yönetimi ikna etmeye çalışan taraftaydım. Hatta daha önce de mutlaka yazmışımdır, şirket Yönetim Kurulu toplantısında sürekli çalışanları mutlu etmenin gerekliliğinden bahsettiğim için bir keresinde Genel Müdür, “Sen aslında sendika temsilcisisin de bizim mi haberimiz yok?” demişti. Çalıştığım çok sayıda şirkette hep aynısını tecrübe ettim; İnsan Kaynakları olarak en önemli görevlerimizden biri de yönetim ekibini, çalışanlarla empati yapabilmeye teşvik etmek. Evet, görev tanımında yazmayan bir gizli gündem belki de. Şimdi masanın diğer tarafındayım ve FunOfis’in neler yaptığını anlatmam için her hafta farklı şirketlerden toplantı daveti alıyor, gidip öncelikle “iş yerinde mutluluk ne işe yarar” bundan bahsediyorum. Bu toplantıda sohbet etme fırsatı bulduğum çoğu İK’cı en son kısımda sesini kısarak “Bu anlattıklarınızı bize gönderir misiniz, biz de yönetimle paylaşalım.” diyor. Başka bir deyişle, dert hep aynı. “Biz anladık, İnsan Kaynakları olarak bu işin gerekliliğine inanıyoruz da, ama yönetimi nasıl ikna edeceğiz?”

Bilişim sektöründe bu olmuyor mesela, çünkü önlerinde Google var Amazon var, onlarda örnek çok. Önemini çoktan fark etmişler. Şu an geçmeye çalıştıkları aşama “Peki biz bu iş için enerji ve bütçe ayıracak mıyız? Cevap “evet” ise zor ama keyifli bir yolculuk başlayacak. “Hayır” ise yine zor ama bu kez can sıkıcı bir yol olacak. Diğer sektörler daha zor. Kişisel gözlemlerim, en zoru Sağlık, Üretim vb sektörler diyor. Elbette istisnalar var ancak bir şirket ne kadar uzun zaman önce kurulmuşsa, orada işin içine eğlence katmak o kadar çetrefilli oluyor. “Biz 50 yıllık bir şirketiz” gibi köklü olmakla övünen kurumlar -muhakkak istisnalar vardır- bu “yaşlılığa” paralel olarak “yavaş” kalabiliyor. Çünkü eğlenceli çalışma ortamına geçiş, öncelikle değişime açıklığı gerektiriyor, genç düşünmeyi, yaratıcı bakabilmeyi gerektiriyor. Bizzat yaşamadım ama geçen hafta duyduğum bir “kurumsal hikaye”de başkahraman 40 yıldır aynı şirkette çalışan bir yönetici. Yani neredeyse, şirketi beyefendinin üzerine inşa etmişler. Kurulduğunda kapıyı bi’ açmışlar, o zaten içerideymiş. 🙂 Hikayenin devamı “Biz işleri burada böyle yaparız delikanlı. Ya buna ayak uydurursun ya da kapı orada.” tadında bir monologla devam ediyor.

Yenilik olmayınca canı sıkılan yeni kuşaklar için, çalışılması “imkansız” derecede zor olan şirketleri eğlenceye ikna etmek zor. (Ama imkansız değil, o da olacak. Bugün değil ama yarın mutlaka… 🙂 )

Biz yenilikçi kuşaklar, iş yerinde eğlenerek çalışmanın, verimliliği artırdığını kendimizden biliyoruz. Bir ortamda sevdiğimiz insanlar varsa daha severek çalışıyoruz. Severek çalıştığımız bir şirkette daha iyi işler çıkarıyoruz. Hani biz kendimizden biliyoruz, içsel olarak inanıyoruz ama bunu dışarıya, yukarıdakilere nasıl göstereceğiz?

İstatistiğin gücünden faydalanarak olabilir mi örneğin? Kendim Sosyolog olduğumdan mıdır nedir, verilerle anlamayı ve anlatmayı pek seviyorum. Elbette her veri olmaz, güvenilir olacak, temellerini de anlatacak. “Bir araştırma” diye başlamayacak, kurum ismi, kişi ismi ya da en olmadı, tarih verecek ki gerektiğinde daha derinlemesine ben araştırayım.

FunOfis websitesinde, “İş Yerinde Mutluluk”la ilgili onlarca araştırma sonucuna ulaşabilirsiniz. Bugün de biraz “İş Yerinde Eğlence”nin sonuçlarını irdeleyen araştırmalara bakalım.

Hazır mısınız?

572 İK yöneticisinin katılımıyla, Robert C. Ford, (University of Central Florida), Frank S. McLaughlin (University of North Florida) ve John W. Newstrom (University of Minnesota-Duluth) iş yerinde eğlencenin organizasyona etkilerini araştırmış.

Sonuçta İK yöneticileri demiş ki, İş Yerinde Eğlence:

  • Potansiyel çalışanlarda olumlu etki bırakır.  %94
  • Çalışanlar arasındaki iletişimi güçlendirir. %92
  • Kuruma bağlılığı artırır. %88
  • Müşteri memnuniyetini olumlu etkiler. %87
  • Kurumsal kültürü güçlendirir.  %85
  • Sirkülasyonu azaltır. %78
  • Verimliliği artırır. %74
  • Raporlu günleri azaltır. %72
  • Yeni becerilerin öğrenilmesine hız kazandırır. %59
  • Kurumun misyonunun anlaşılmasını sağlar. %55

PGI Danışmanlık Firmasının Y kuşağı üzerine yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına göre, Y kuşağı çalışanların %88’i eğlenceli ve sosyal bir çalışma ortamı istiyor. Bu oran, önceki kuşaklarda %60’dı.

Kansas State Üniversitesi’nde yapılan “İş Yerinde Eğlencenin Çalışan Davranışlarına Etkisi” araştırmasına göre, çalışanlar, eğlenceli şirket etkinlikleri içinde en çok sosyalleşebildikleri etkinlikleri tercih ediyorlar.

2013’te TinyPulse 40 bin kişiye, işlerini neden sevdiklerini sordu. En fazla aldığı yanıt, birlikte çalışılan kişilerin sevilmesiydi. Başka bir deyişle, kişi, sevmediği kişilerle çalışıyorsa işini de sevmiyor.

Robertson Cooper’ın İngiltere’deki 2000 çalışan ile yaptığı araştırmaya göre, iş yerinde eğlenebildiğini düşünenler %22 daha yaratıcı ve %12 daha bağlı oluyor.

Buyrunuz efendim, sizler için yüzlerce web sitesi araştırdım, onlarca araştırma okudum ve bunları Türkçe’ye kazandırdım, tepe tepe kullanın, tepe yöneticilerinize gönderiverin. Haydi rastgele. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s