selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Geri Bildirim Kişiye Özel Bir Hediyedir!

1 Yorum

İki tür insan vardır: Geri bildirim alanlar ve almayanlar.

Konuyu bu kadar basite indirgeyerek bırakmak da pekala mümkün. Yine de bence bu konuda içimdekileri döksem en az 600 kelime çıkar. Haydi bakalım başlayalım.

Eleştirilmekten çoğu kişi hoşlanmaz. Geri bildirim, vermenin olduğu kadar almanın da zor olduğu bir “hediye”dir. Çoğu zaman hediye gibi görülmez ancak özellikle yapıcı geri bildirim, doğru alınırsa kişisel ve profesyonel gelişim açısından çok şeyi değiştirebilir, kişinin kendini aynada görmesini sağlar. Geri bildirimle karşılaştığında bazıları alınganlık yapar, bazıları kabul etmez savunma mekanizmasını devreye alır, bazısı öfkelenip “ben çocuk muyum?!” tepkileri verir.

Her birey sevilmek ister, illa kedi gibi gelip sırnaşması gerekmez ama hepimiz herkes tarafından sevilmek isteriz. Bazen tersini iddia etsek bile… Her açıdan mükemmel olduğumuza, sevilmeye layık olduğumuza inanmak isteriz. Bunun düşündüğümüz gibi olmadığını duymak bu yüzden incitebilir. Oysaki o aynada kendimizi gördüğümüzde, neyi düzeltmemiz gerektiğini öğreniriz. Tam da bu nedenle “hediye” diyorum.

Her zaman şuna inanırım: Birisi, ancak benimle ilgili umudu varsa gerçek düşüncelerini paylaşır. Eğer potansiyelimin daha yüksek olduğuna inanmıyorsa veya profesyonel anlamda da olsa benden “vazgeçmişse” o halde benimle ilgili geri bildirim vermekle uğraşmaz. Ben de öyle yaparım, kendi eksiklerini düzeltmek için çaba harcamayacağını düşündüğüm birisine geri bildirim vermekten kaçınırım çünkü o diyaloğun tartışma boyutuna taşınması ihtimali yüksektir ve bir faydası da olmayacaktır.

Peki geri bildirim almayı kendiniz için nasıl kolaylaştırabilirsiniz?

Öncelikle iyi dinleyin.

Her gün her saniye her ortamda yapmamız gereken bir şey tabii ama bizim kafalar pek öyle çalışmıyor. Karşımızdaki kişi konuşurken bazen akşam ne yemek yiyeceğimizi düşünüyoruz çoğu zaman da ona vereceğimiz cevabı tasarlıyoruz. Geri bildirim vermeyi gayet uygun bir dille gerçekleştiren birisi geri bildirim verirken bile şöyle olabiliyor:

Diyor ki:

“Bu proje müşterilerimizi ve dolayısıyla şirketimizin itibarını çok etkiliyor. Bu nedenle lütfen daha detaylı düşünelim ve tüm olasılıkları gözden geçirelim. Hatta bunun sonuçlarını benimle de paylaşırsanız ben de fikirlerimi söylemek isterim.”

Karşı taraf bunu şöyle algılıyor:

“Şirketimizin itibarını zedelediniz!!!”

Diğer söylenenleri duymuyor çünkü zihninde bahane/savunma/suçlama tasarlamaya başlıyor. Bu algı üzerine de genellikle “ama” ile başlayan cümleler kuruluyor.

Gereksiz ve bir o kadar da üzücü bu duruma düşmemek için karşımızdaki konuşurken kelime kelime dinlesek, alınmadan anlamayı hedeflesek nasıl olur?

Netleştirin.

Ne anladığınızı farklı kelimelerle anlatmayı deneyin. Doğru anlayıp anlamadığınızı konrol edin. Veya daha iyi anlamak istediğinizi belirterek konuyla ilgili örnek vermesini isteyin. Bunu lütfeeeen daha iyi anlamak için yapın, “örnek veremez ki!!” gibi bir yaklaşımla değil.

Tartışmayın, teşekkür edin.

Hemen kabul edin de demiyorum ama söylenenleri reddetmeden önce düşüncelerini paylaşan kişiye teşekkür edin ve gülümsemeyi ihmal etmeden bunun üzerine düşüneceğinizi belirtin. Daha sonra gün içinde uygun bir vakitte sorgulayın ve söylenenin doğru olup olmadığını, daha önce aynı konuyla ilgili başkasından da benzer bir yorum alıp almadığınızı düşünün.

Kontrol edin.

Geri bildirim veren kişiyle aynı ortamda samimi ilişkileriniz olan birisini bulun. Bu geri bildirimi iletin ve onun da aynısını düşünüp düşünmediğini sorun. Bu konu sizin için gerçekten önemliyse ve kendinizi geliştirmek için sorduğunuzu aktarırsanız gerçek düşüncelerini paylaşacaklardır.

Kendinizin farkında olun.

Konu hakkında gelişime açık olduğunuz fikrine katılıyorsanız, kendinizi geliştirmek için ne yapabileceğinizi araştırın ve hızlıca adım atın. Daha sonra bu konuda daha iyi olup olmadığınızın farkına varabileceğiniz ilk fırsatta kendinizi gözlemleyin. Sonucu, geri bildirim veren kişiyle ilişkinize bağlı olarak paylaşabilirsiniz, verdiği hediyeyi nasıl kullandığınızı görmek onun açısından da güzel olur.

Bu yazıda, geri bildirim almak üzerine odaklandım. Geri bildirim verme konusunu daha önce ele almıştım. Geri bildirim veren kişi uygun yöntemi kullanmıyor olabilir, kaba olabilir, düşüncesiz olabilir veya sadece yol yordam bilmiyordur. Maalesef öyleleri de çok. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da herkes kendinden sorumlu. Karşınızdaki kişi nasıl yaklaşırsa yaklaşsın sizin, bildiğiniz sürece en doğru ve uygun yöntemi kullanmanız lazım. Diğer türlü zarar yine size dokunacak. 😉

O anlarda bunu bir tehdit olarak görmek ilkel olmakla beraber yaygın bir davranış. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde en üstte yer alan kendini gerçekleştirme ilkesini zedeleme ihtimali varmış gibi algılayabiliyoruz ilk anda. Ancak özellikle profesyonel hayatta kendimizi, tutumumuzu ve tepkilerimizi kontrol etmemiz bekleniyor. Bu, geri bildirim alırken de geçerli.

One thought on “Geri Bildirim Kişiye Özel Bir Hediyedir!

  1. Malesef insanlar geribildirim verirken çok acımasız olabiliyor bel altına vurabiliyorlar. Ben ne kadar profesyonel olmaya çalışsam da duygusal yapım nedeniyle hemen gözlerim doluyor. Bundan sonraki ilk fırsatta sizin önerilerinizi uygulayacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s