selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İşveren Markası Uzmanlık Eğitimleri

Yorum bırakın

İşveren markası İnsan Kaynakları’nın geleceği en parlak kavramlarından bir tanesi. Ve bence en keyifli olanı. Çünkü “İşveren Markası” aslında İnsan Kaynakları’ndan klasik “personelciliği” çıkardığımızda geriye kalan esas öz.

İşveren Markası bir şirketin işe alımından yetenek yönetimine, performans yönetiminden çalışan bağlılığına kadar tüm süreçlerini kapsamına alabilen bir kavram. Çalışan sirkülasyonunu azaltıp daha bağlı ve sahiplenen çalışanlar yaratmaya giden yol elbette içsel motivasyonu çalışanların kalplerine sevgi ve saygı tohumları atarak yerleştirmekten geçiyor. Kurumuna kalpten bağlı çalışanların oluşturduğu bir organizasyonda yapılan kaliteli işler şirket itibarını en kalıcı haliyle inşa eder. İşveren markası olmak kurumlar için değeri her geçen gün daha fazla anlaşılan hedeflerden biri. Güçlü bir işveren markası oluşturmak için bu işi bilen kişilerin kurum bünyesinde olması gerekiyor. Sadece dışarıdan danışmanlık alıp bu işi geçici bir proje olarak konumlandıran kurumların uzun vadede başarılı sonuçlar elde edemediğini geçmişte defalarca gördük. Kalıcı başarılar elde etmek için kurum içinde de bu işin uzmanlarını yetiştirmek ya da uzmanları istihdam edip kalıcı kadroya katmak gerekiyor.

İşveren markası uzmanlığında ilerlemek isteyenler için benim de derslerini keyifle aldığım yeni bir programı paylaşacağım. “Employer Brand Academy” tarafından hazırlanan 3 seviyeli ve tamamen online olarak devam edilebilen program 3 modülden oluşuyor.

Bu uzmanlık programında 2. ile 3. seviyelere geçebilmek için 1. seviyeyi tamamlamış olmak gerekiyor. Her birinin detayına ulaşmak için başlıklara tıklayabilirsiniz:

İşveren Markası UzmanıSEVİYE I – SERTİFİKA PROGRAMI

İşveren markasını günübirlik yönetenler için geliştirdiğimiz bu kurs sayesinde işveren markası yönetiminin gerekçeleri, temelleri ve genel stratejisine hakim hale geleceksiniz.

İşveren Markası YöneticisiSEVİYE II – SERTİFİKA PROGRAMI

Gerçek vakalara dayalı olarak işveren markası, pazarlama ve iletişim stratejileri oluşturacağınız bu kursta, işveren markasının uygulamaya dönük boyutları üzerine uzmanlaşacaksınız.

İşveren Markası LideriSEVİYE III – SERTİFİKA PROGRAMI

Gerçek vaka çalışmalarına ağırlık verilecek olan bu kursta, olası tüm kurumsal senaryolar için işveren markası stratejisini oluşturma ve hayata geçirme konularında ustalaşacaksınız

Ben de İşveren Markası Uzmanı programına yeni başladım ve ilk izlenimlerime göre program detayları güzel düşünülmüş ve içerik oldukça sağlam oluşturulmuş. Bu tür programların bence en güzel tarafı videoları istediğiniz yerde izleyebiliyor ve uygun olduğunuz saatlerde kursa devam edebiliyor olmak.

Videoların aralarındaki minik quizler sayesinde bilgiyi ölçerken pekiştirme metodu işe yarıyor. Bazı konularla ilgili kitapçıkları pdf olarak indirebiliyorsunuz. Videolara ek olarak kitapçık gibi farklı formatta kaynakların da olması süreci daha uygulanabilir hale getiriyor bence. Video izlemek için uygun olmayan, örneğin gürültülü bir ortamdaysam ve kulaklıkla bile yeterince verim alamıyorsam hemen kitapçık okumaya dönüyorum. Şimdiye dek katıldığım bu tür online programlara göre böyle bir öğrenme alternatifi sunması bence programın en önemli özelliklerinden biri.

İlk dersler ağırlıkla İşveren Markası kavramı ve tarihçesi, önemli kavramları üzerine. Ardından bir işveren markası projesini A’dan Z’ye ele alabilmek için rakip analizinden tepe yönetimin iknasına dek en önemli noktalarla başlayan süreç ayrı ayrı videolarla detaylandırılıyor ve videolar arası quizler devam ediyor. Katılımcı olarak en sonunda case study hazırlıyor ve sunuyorsunuz. İhtiyaç duyduğunuzda eğitmenle birebir görüşme yapma hakkınız da oluyor.

Program sonunda seri numaralı bir sertifika alıyorsunuz. O numara aynı zamanda EBA Hub’a katılmak için de gerekiyor. Hub’da dünyanın her yerinden işveren markası profesyonelleriyle bağlantı kurup, fikir alışverişi ya da karşılaştırmalar yapabilir ve doküman kütüphanesine ulaşabilirsiniz. Sertifikadaki kişiye özel numaranın daha detaylı doküman sağlayan bir kütüphaneye ulaştırması fikrini önemli buluyorum. Çünkü sertifikalardan her zaman çok daha önemli olan edinim bilgi. “İşveren Markası Uzmanı eğitimi aldım” dediğinizde muhtemelen sertifikanızı görmek isteyen kimse olmayacaktır ancak bilginizi ölçmek ve yapabileceklerinizi görmek isteyen çok kişi olacaktır.

İşveren markası konusunda uzmanlaşmak isteyenler eğitim içeriğini ve tüm detayları buradan inceleyebilir.

Herkese keyifli çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s