selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

Sizce dünyanın ilk 100 şirketinin kaçında üst düzey yöneticiler kadındır?

1 Yorum

Dünyanın önde gelen küresel iletişim ve araştırma şirketi Weber Shandwick; 2015’in Eylül ve Ekim aylarında yaptığı ‘Yönetim Seviyelerinde Cinsiyet Eşitliği: Bir Paradoks-2030’a Yolculuk adlı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 2015 yılında Weber Shandwick ve KRC Research sponsorluğunda, Economist Intelligence Unit (Economist Dergisi İstihbarat Birimi – EIU) yönetiminde gerçekleştirilen araştırma, Kuzey Amerika, EMEA  (Avrupa, Orta Doğu, Afrika), APAC (Pasifik Asya) ve Latin Amerika’daki 55 ülkede bulunan, 327 üst düzey yöneticiyle yapılan bir internet anketine dayanıyor.

Araştırmada, CEO, CTO, CIO… gibi, içinde ‘Chief’ kelimesi geçen iş unvanlarının hepsini ifade etmek için kullanılan ‘C-Odaları’ terimi, bu unvanlara sahip yöneticilerin odalarını ifade etmek için kullanılır.

Araştırma sonuçlarına göre, küresel üst düzey yöneticilerin neredeyse dörtte üçü (%73), 2030 yılına gelindiğinde, pek çok global şirketin üst seviyelerinde kadınlarla erkeklerin oranının eşit olacağına inanıyor. Ancak pek çok C-Seviyesi yönetici (%56) kendi kurumlarının bu beklentiyi gerçeğe dönüştürmek için resmi hedefler belirlemediğini belirtiyor.

Yalnızca on şirketten dördü (%39), üst düzey yönetimde cinsiyet eşitliğini yüksek bir iş önceliği kabul ediyor. Bu tür önetkin adımların eksikliğinde, kadınlar “cinsiyete bağlı kariyer yorgunluğu” yaşıyor ve eşitliğin yakın dönemde sadece devlet kararları gibi zorunlu önlemler ile sağlanabileceğine inanıyor.

Araştırmayı yorumlayan Weber Shandwick’in Başkanı Gail Heimann, “Rapor,  ‘2030 yılında C-Odasında cinsiyet eşitliği’ hedefine giden yoldaki bir paradoksu ortaya koyuyor. Birçok etken cinsiyet eşitliğini ileri iterken, birçoğu da aynı anda geri çekiyor. Şirketler kadınları üst düzey yönetime kabul etmeye şimdiden hazırlanmalı ve kadınların geleceğe bakışlarını desteklemek için harekete geçmelidir” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor; “Karar vericiler arasında yapılan bu küresel araştırma, bu yüzyıl içinde yönetimin üst kademelerinde cinsiyet eşitliğine ulaşmak istiyorsak hemen hareket etmemiz gerektiğine dair elle tutulur bir aciliyet hissine yol açıyor.”

İtici Güçler: Hazır Olsanız da Olmasanız da Geliyoruz

Önemli ve giderek artan altı güç sayesinde, cinsiyet eşitliği yönündeki hareketin hızlanması olası görünüyor. Bu itici güçlerin bileşimi olasılıkla cinsiyet eşitliğini güçleştiren çekici güçleri alt edecektir ve şirketlerin yalpalamasına engel olacaktır.

 

Belirlenen itici güçler şu bulgulara dayanıyor:

  • Yöneticilerin üçte ikisinden fazlası (%68) sosyal medya da dahil olmak üzere giderek artan medya bir ilgisinin oluştuğunu ve kamu ilgisinin cinsiyet eşitliği konusuna çekildiğini fark etmiş. Bu algı gerçeğe uygun: 2010’dan bu yana kadın CEOlarla ilgili haberlerin sayısında üç kattan fazla artış oldu.
  • Kurumsal cinsiyet eşitliği programlarına dahil olmanın birinci nedeni olarak “yetenekli kadınları çekebilme ve elde tutabilme becerimizi geliştirmek” gösteriliyor.
  • Cinsiyet eşitliği konusunda çaba gösteren yöneticilerin %38’i farklı cinsiyetlerin bakış açılarının daha iyi finansal performans sağladığını kabul ediyor.
  • Yöneticiler, üst düzey yönetimde cinsiyet eşitliği yönünde kaçınılmaz bir baskı uygulayan en önemli sebep olarak paydaşların etkisini gösteriyor.
  • C-Seviyesi olmayan kadınların C-Seviyesinde bir pozisyonu arzulama ihtimalleri, aynı seviyedeki erkeklerden çok daha fazla (Sırasıyla %76 ve %56).
  • Milenyum kuşağının dörtte üçü (%76) C-Odalarında cinsiyet eşitliği bulunmasının onlar için önemli olduğunu söylüyor. Bu oran X kuşağına (%44) ve Y kuşağına göre (%48) göre oldukça yüksek.

Umarım, “göstermelik” bile olsa yönetimlerinde kadın sayısını artırmaya çalışan şirketler bu konuda daha fazla çaba harcar da, yakın gelecekte daha başka konuları gündeme almaya başlayabiliriz. Çünkü bakınız yıllardır bu mevzuya değiniyoruz:

“Çocuk da Yaparım Kariyer de” ve Cam Tavan Sendromu (2012)

Gerçek Eşitlik İçin Önce Kadınların Buna İnanması Lazım! (2013)

İş Hayatında Başarı, Kadın Eli Değince Bir Başka Geliyor! (2013)

One thought on “Sizce dünyanın ilk 100 şirketinin kaçında üst düzey yöneticiler kadındır?

  1. Merhaba. Değerli yorumlarınızı okuyor ve hak veriyorum. Teknoloji ve bilim sürekli ilerlemekte. Toplum olarak bu küresel değişimleri yakalamakta güçlük çekiyor ve içimizden bazıları bu değişimelere ayak uydurup güncel kalmaktadır. Bu bilgi toplumunda kadınların yeri oldukça faklı olduğunu düşünüyorum. Bir toplum bilimde ve teknolojide yer alması ve daha hızlı büyüme hızına ulaşmak istiyorsa üst düzey yönetiminde kadınların yöneticiliğine ciddiyetle önem verilmesi gerekir. Kadınların doğası gereki geniş açıdan bakma ve farklı yapıları değerlendirme iç görüleri bulunmaktadır. Topluma farklılığı katmaları ve bir çok gelişim alanlarında fark yaratmaları hayat şartlarımız için en önde gelenlerdir. Üst yönetimlerde kadınların bakış açısının daha fazla kullanılması gerektiğini ve yaratıcılıklarından daha fazla yararlanılması gerektiğini düşünüyorum. Kadınlara daha fazla değer verip önlerindeki kariyeri daha fazla açmalıyız. Ülke olarak üreten ve yorumlayan bir toplum olmalıyız. Kadınlar bizleri her zaman bakış açılarıyla ileriye taşıyacaklardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s