selinyetimoglu.com

PCC Profesyonel Kariyer Koçu & Kariyer Danışmanı, Ex-HR

İletişim Çatışması Sandığım Şey Belki Değerler Çatışmasıydı…

Yorum bırakın

Çoğu “iletişim problemi” olarak görünen çatışmada esas sorun değerler çatışmasıdır. Kurumunuzun en başındaki kişilerin baskın değeri “para” iken sizin kişisel baskın değeriniz “vicdan”sa o kurumda mutlu olmamanız çok anormal olmaz. Veya yöneticinizin en baskın değeri “cesaret ve risk alma”yken sizin baskın değeriniz “dürüstlük”se uyuşmazlıklar muhakkak olur.

Çoğu zaman göz ardı edilir ancak hayattaki en zor kararlarımızı da en basit kararlarımızı da kişisel değerlerimize göre alırız; almalıyız. Tüm insanlar mutlu olmak için yaşar en temelde. Değerlerinize uygun yaşamadığınızı hissettiğiniz anda mutsuz hissetmeye başlarsınız.

Bu yüzden koçluk eğitiminde önce kişisel değerlerin nasıl ortaya çıkarılacağı anlatılır, bu yüzden koçluk seanslarında en fazla 3. seansta değerler çalışması yaparız, bu yüzden kurumlar “vizyon-misyon-değerler”ini belirleyip duvarlarına/asansörlerine asar.

Değerlerinizin farkında olursanız;

karar almaktan korkmazsınız,

kendinizi başkalarıyla kıyasladığınızda “ben niye onlar gibi değilim” diye sormazsınız,

iş hayatına uyum sağlayamadığınızı düşünerek mutsuz olduğunuzu bile bile “n’apalım ben böyleyim demek ki nereye gidersem gideyim mutsuz olacağım” diyerek kendi yolunuza taş koymazsınız…

Kişisel değerleriniz navigasyon cihazınızdır. Bilmediğiniz bir adrese gidiyorken, bakkala simitçiye sorabilir veya levhalara bakınabilirsiniz. Ama elinizde gideceğiniz adresi yazdığınız bir navigasyon cihazı varsa, kendinizi daha güvende hissederek yola devam edersiniz.

Değerleriniz hiç yanılmaz, onlar sizi siz yapanlardır, sizi hep sizin için doğru adrese götüren yol göstericinizdir.

1999’dan bir esinti gelsin o halde, başlığın çıkış noktası hatrına.

🙂

(11 yaşında bir çocuk olarak, “sevdanın yükünü attım omuzumdan” diyerek klip boyunca gelinliğini kesen Sertab’dan öylesine etkilenmek, envanterlerde çıkan yeşil karakterimdenmiş, bilememişim…)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s